Łysa Góra w Górach Kaczawskich

     Łysa Góra w Górach Kaczawskich jest miejscem z którego rozpościera się przepiękny widok na Kotlinę Jeleniogórską, Karkonosze, Góry Izerskie, Rudawy Janowickie oraz wiele innych miejsc. Dojazd w to niezwykłe miejsce jest pozornie łatwy. Z Jeleniej Góry wiedzie tu wąska, kręta i stroma droga, nie należąca do najprzyjemniejszych. Podobnie jadąc od Świerzawy, droga jest wąska choć nie tak kręta. Te trudności nie odstraszają jednak amatorów ładnych widoków oraz sportów zimowych. 

Widok z Łysej Góry w kierunku wschodnim


     W centralnej części Przełęczy Widok znajduje się miejscowość Kapela (z tej miejscowości skręcamy w podrzędną drogę prowadzącą na Łysą Górę)(mapa). Jest tu tylko kilka zabudowań i wygląda ona dosyć odludnie. Wjeżdżając do Kapeli od Świerzawy możemy zauważyć że pierwsze zabudowania znajdują się zaraz przy stromej ścianie skalnej. Owa widoczna ściana to pozostałości po rozległym kamieniołomie wapienia. Wydobywano tu "Wapienie Wojcieszowskie" te same które obecnie wydobywa się w Wojcieszowie na górze Połom. Wapienie te zaznaczono na mapie geologicznej kolorem niebieskim. Również na niższym wierzchołku Łysej Góry znajdują się skałki, które mogłyby być dobrym punktem widokowym. Porasta je jednak las iglasty, co uniemożliwia ich wykorzystanie w taki sposób.


Przełęcz Widok z Łysej Góry

Widok na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze

 Jesienny widok na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze

Śnieżka w zimowej szacie z Łysej Góry

     Najdalszym punktem naziemnym jaki można dostrzec i zidentyfikować z Łysej Góry jest Sušina (1321 m n.p.m.) w Masywie Śnieżnika. Jest on jednak pomimo swojej wysokości do przeoczenia, turysta ma na Łysej Górze znacznie piękniejsze, bliższe widoki, a sam Masy Śnieżnika pomimo swej wysokości wystaje gdzieś tam w oddali dosyć nieśmiało. Poniższe zdjęcia prezentują jak widać Masyw Śnieżnika, oraz w którą stronę skierować wzrok, aby go dostrzec.

Widok w stronę Masywu Śnieżnika


Masyw Śnieżnika widziany z Łysej GóryPokaż Łysa Góra-Masyw Śnieżnika na większej mapie

Autor zdjęć: 500mm
Zdjęcia przedstawiają: Masyw Śnieżnika
Zdjęcia wykonane z:  Łysej Góry w Górach Kaczawskich
Wysokość miejsca obserwacji: 670 m n.p.m.
Współrzędne miejsca obserwacji: 50.96074 N - 15.80425 E 
Maksymalna odległość:  Sušina  115.2 km
Zdjęcia wykonano dnia:   2014.06.15
Sprzęt:  Sony a100 + Orestegor 500 mm
Opis zdjęć: 500mm
Obiektywny współczynnik trudności:  6,66 pkt dla najdalszego widzianego obiektuKomentarze