Domaniów

Zainspirowany wypowiedzą Krzyśka_S. z 2011 roku, który po publikacji swych zdjęć Śnieżki z Oławy wyraźnie wskazywał że można zobaczyć Śnieżkę ponad Przełęczą Tompadła postanowiłem dokonać takiej obserwacji. Niestety wskazywany przez niego obszar w Godzikowicach okazał się nieprzyjazny, rozproszone drzewa utrudniają tam obserwację. Temat został przeze mnie porzucony aż do niedawna. Natrafiłem przypadkiem na lepsze miejsce z którego można wykonać obserwację Śnieżki ponad Przełęczą Tompadła z odległości 99 km. Miejscem z którego jest to możliwe jest Domaniów.

Widok w kierunku Śnieżki z Domaniowa
Zdjęcie w pełnym rozmiarze


     Domaniów to duża wieś będąca siedzibą gminy. Położona jest geograficznie w obrębie Równiny Wrocławskiej. Teren ten jest płaski, brak jest dużych wzniesień, a najwyższe z nich wznoszą się 2-4 m ponad otoczenie i są bardzo delikatnie zarysowane w krajobrazie. Jednak gdy znajdziemy odpowiednią lukę z zadrzewieniach śródpolnych można ustrzelić dobrą daleką obserwację.

    Aby przetestować możliwości obserwacyjne tego miejsca wybrałem się do Domaniowa w czasie gdy widzialność była "taka sobie", celem było zbadanie miejscówki. Niestety upatrzone przeze mnie pole porastała kukurydza. Kilkadziesiąt metrów od niej znalazłem na szczęście odpowiednie miejsce, jednak tutaj stok Raduni zasłaniał już część Śnieżki. Ku mojemu zdziwieniu jednak "ustrzeliłem" tego dnia Śnieżkę.

Tak wygląda to na symulacji:
Symulacja widoku w kierunku Śnieżki

Na zbliżeniu widać więcej, aczkolwiek nie był to dzień z wybitną widzialnością
Śnieżka ponad Przełęczą Tompadła widziana z Domaniowa

     Po dosyceniu zdjęcia czernią można zauważyć więcej szczegółów, rozpoznać można nawet zarysy budynków na Śnieżce. Jednak gdy pojawią się lepsze warunki muszę ponowić obserwację z tego miejsca.
Śnieżka widziana ponad Przełęczą Tompadła z Domaniowa
Pokaż Domaniów na większej mapie

Autor zdjęć: 500mm
Zdjęcia przedstawiają: Śnieżkę ponad Przełęczą Tompadła w Masywie Ślęży
Zdjęcia wykonane z:  Domaniowa  
Wysokość miejsca obserwacji:  145-146 m n.p.m.    
Współrzędne miejsca obserwacji:  50.88995 N - 17.12968 E  
Mapa lokalizacyjna 
Maksymalna odległość: 99 km do Śnieżki
Zdjęcia wykonano dnia:  2014.08.18   
Sprzęt:  Sony a100 + Orestegor 500 mm  
Opis zdjęć: 500mm  
Obiektywny współczynnik trudności: 5,60 pkt. dla Śnieżki

Komentarze

  1. U was tego lata warunki, a u nas mleko. Jak zwykle na odwrót!

    OdpowiedzUsuń
  2. Środek sierpnia był dobry, a to za sprawą częstych załamań pogody, ale tegoroczne lato generalnie nie rozpieszcza. Te kilka dni z dobrą widzialnością to taka rekompensata za gorszy czerwiec. Niestety sierpniowe światło jest dużo gorsze od czerwcowego.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentuj bez logowania jako ANONIMOWY