Babia Góra i Beskid Śląski widziane ze Ślęży

Zdjęcia, które przedstawię poniżej zamykają dla mnie pewien etap dalekich obserwacji, ale jednocześnie otwierają drogę ku nowym, innym rekordom, ale o tym w dalszej części tekstu. Zacznijmy zatem od początku.

Wrzesień 2006 roku, to wtedy po raz pierwszy pojawiłem się na Ślęży, a wszystko dzięki Zbyszkowi, to on zabrał mnie na wycieczkę w nieznany dla mnie i wtedy jeszcze bardziej dziki Masyw Ślęży. W 2006 roku na szlakach nie było jeszcze aż tylu turystów, biegaczy i rowerzystów co dzisiaj. Od tamtej pory, przez 18 lat zdobyłem Ślężę dziesiątki razy. Bywałem na szczycie przed pracą, po pracy, w weekendy i święta, po ciemku i za dnia, kilkukrotnie na niej nocowałem, robiłem na niej pomiary geodezyjne z przyjaciółmi geodetami, a którejś nocy spotkałem nawet zamaskowanych komandosów w trakcie ćwiczeń.

Fotografowanie Babiej Góry ze Ślęży

Był już taki moment, w którym z wielkim przekonaniem mógłbym powiedzieć, że z Ślęży zobaczyłem  już wszystko, niekonieczne najlepiej, bo zawsze można trafić na lepszą widzialność, jednakże wszystko co jest do zobaczenia ze Ślęży mogłem już zaobserwować. Przyszedł jednak czas w dalekich obserwacjach, że zaczęliśmy zauważać na zdjęciach coś, co nazwaliśmy niezbyt fachowo "podniesieniem horyzontu". W rzeczywistości to nie horyzont się podnosił (choć w zasadzie on troszkę też), a obiekty zza niego, które zazwyczaj zasłaniał. Pierwszym przyczynkiem do szerszej dyskusji w środowisku nad tym zjawiskiem spowodowanym większym niż zazwyczaj ugięciem światła w atmosferze były obserwacje szczytu Dumbiera w Niżnych Tatrach z Pradziada w Jesionikach, miało to miejsce w 2011 roku (link). Od tamtego czasu systematycznie przybywało zdjęć i doniesień o "podniesieniach horyzontu" w czasie inwersji termicznych, a w międzyczasie pojawiły się nowe narzędzia do symulacji terenowych daleko położonych obiektów.
 
Nie wiem dokładnie kiedy to było, ale już dosyć dawno uświadomiłem sobie, że ze Ślęży może być widoczne Skrzyczne w Beskidzie Śląskim. Maszty nadające sygnał telewizyjny na Skrzycznem i na Ślęży są w stałym kontakcie, a miejsca lokalizacji tych nadajników nie były przypadkowe. Co prawda fale w pasmie radiowych uginają się mocniej niż fale w paśmie światła widzialnego, przez co mają większy zasięg, jednak symulacje terenowe pokazywały jasno, jak niewiele "podniesienia horyzontu" potrzeba by zaobserwować Skrzyczne ze Ślęży. Większą przeszkodą będzie pogoda. By trafić zimą w czasie inwersji termicznej na brak wilgoci aż do gruntu trzeba mieć niesłychane szczęście. Oczywiście o zobaczeniu Babiej Góry nawet nie marzyłem, bo to wydawało się być poza zasięgiem.
 
19 grudnia 2023 r., widok z wieży widokowej na Ślęży tuż przed świtem
  
Oczywiście żeby cokolwiek się udało trzeba było próbować, zatem bywałem od czasu do czasu przed świtem na Ślęży, przeważnie zimową porą, ale wszystkie próby były bezowocne. Na początku 2020 roku sprawa obserwacji Beskidu Śląskiego ze Ślęży nabrała nieco realniejszej postaci. Z Kalenicy w Górach Sowich zostały zaobserwowane Klimczok i Skrzyczne (link) w czasie wyjątkowo niskiej inwersji termicznej. Właśnie ta obserwacja ożywiła moje nadzieje na to co udało się dokonać dopiero 19 grudnia 2023 r.

Wracając już do teraźniejszości. Powoli zachodzi słońce, jest 18.12.2023 r., razem ze Zbyszkiem fotografujemy wyłaniającego się zza horyzontu Pradziada siedząc na jednej ze skałek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i coś nam nie pasuje. Przez wizjer aparatu i na zdjęciach widać jak bardzo obraz Pradziada podniósł się względem tego co sugerowała wcześniej symulacja terenowa, to oznacza że refrakcja jest znacznie wyższa niż zwykle, a światło przechodząc przez atmosferę ugina się mocniej. Biorąc powyższe pod uwagę, korzystną prognozę pogody na następny dzień (powietrze miało być suche przy gruncie) i fakt, że ze Ślęży wschód słońca będzie niemal za Beskidem Ślaskim postanowiliśmy, że zerwiemy się przed porankiem 19.12.203 r. na Ślężę. Pomysł szalony, ale z minuty na minutę byłem coraz bardziej przekonany, że to się jednak może udać. Jeśli nie jutro rano to kiedy ? Jak wiadomo, kto nie ryzykuje, ten nie pije sampana.

Fotografowanie z wietrznej wieży widokowej na Ślęży

Wstaję wcześnie, szybka kawa, śniadanie i jadę do Zbyszka - szaleństwo. W końcu za kilka godzin będzie poniedziałkowy poranek, a to oznacza, że będzie trzeba iść do pracy, ale to potem. Teraz trzeba pojechać na Przełęcz Tąpadła i wejść na Ślężę, cały czas czuję, że szalony plan się uda, a 19 grudnia zapamiętam na długo. Na wieży widokowej melduję się przed Zbyszkiem, ale to bez znaczenia, jestem grubiej ubrany i dzięki temu mogę wytrzymać dłużej na wietrze, który na Ślęży zawsze był problemem. Powoli świta, a my będąc na dwunastometrowej wieży już widzimy, że szalony plan się powiódł, widać wyraźnie Beskid Śląski gołym okiem, a za kilka chwil na horyzoncie pojawia się również Babia Góra, którą będziemy mogli długo podziwiać w całej krasie, a to prawie 250 kilometrów !

Na pierwszym palnie Wzgórza Strzelińskie, w tle Masyw Babiej Góry, ogniskowa 300 mm

Masyw Babiej Góry i Beskid Śląski widziane ze Ślęży, ogniskowa 300 mm

Beskid Śląski widziany ze Ślęży, ogniskowa 300 mm

Panorama Góry Św. Anny, Babiej Góry i Beskidu Śląskiego, ogniskowa 100 mm

Góry Opawskie, w tle dwa szczyty Beskidu Morawsko-Śląskiego, ogniskowa 300 mm

Góry Opawskie i Jesioniki widziane ze Ślęży
 
Masyw Śnieżnika i Góry Orlickie widziane ze Ślęży
 
Góry Wałbrzyskie, Karkonosze, Góry Izerskie i Kaczawskie widziane ze Ślęży

Niezwykła przejrzystość powietrza, oraz przygruntowa inwersja temperatury sprawiły, że na horyzoncie można było obejrzeć coś, co nie jest zwykle ze Ślęży widoczne. Takie okoliczności fotografowania mają jednak swoją cenę. W większości przypadków obserwacji w takich warunkach atmosferycznych mamy do czynienia z nieostrymi zdjęciami. Atmosfera nie jest stabilna, a światło rozchodzi się inaczej niż zwykle przez bardzo niejednorodne warstwy powietrza, przez co zdjęcia po zrobieniu są w rożnym stopniu (od tylko nieco nieostrych po wręcz zamazane) pozbawione oczekiwanej ostrości. Dlatego warto fotografować "na zapas", nigdy nie wiadomo, które ze zdjęć będzie najlepsze.

Góra Św. Anny widziana ze Ślęży, ogniskowa 300 mm 
Babia Góra widziana ze Ślęży, fot. Zbigniew Kasprzak
Babia Góra i fragment Beskidu Śląskiego widziane ze Ślęży, fot. Zbigniew Kasprzak

Wzgórza Strzelińskie, w tle Babia Góra i Beskid Śląski

Beskid Śląski widziany ze Ślęży

Beskid Śląski widziany ze Ślęży

Wieża widokowa na Ślęży, wysokości 12 m

Analizując powyższe zdjęcia trzeba zauważyć, że mamy tu do czynienia z obserwacjami aż trzech pasm Beskidów: Beskidu Morawsko-Śląskiego, Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego, przy czym dwie z tych obserwacji wyraźnie przekraczają dystans ponad 200 km, a trzecia obserwacja zbliża się do tej wartość. 

Aby nie było jakichkolwiek wątpliwości co do prezentowanych obserwacji przeprowadzono dwutorowe rozpoznanie widocznych szczytów. Ja, jako autor zdjęć i daleki obserwator z kilkunastoletnim stażem przeprowadziłem rozpoznanie w oparciu o symulacje terenowe korzystając głownie z serwisu www.udeuschle.de, natomiast dr hab. Krzysztof Strasburger, który tematem dalekich obserwacji zajmuje się również od kilkunastu lat przeprowadził obliczenia matematyczne pozycji widocznych na zdjęciach szczytów, w oparciu o warunki atmosferyczne jakie panowały 19.12.2023 r.
 
Podstawą przeprowadzonych wyliczeń matematycznych jest wiedza o termice atmosfery, a ta pochodzi z jej sondowań. Najbliższe tego typu badania atmosfery przeprowadza się dwa razy dziennie we Wrocławiu, dlatego też zaprezentowano je na poniższych wykresach:

Stan atmosfery we Wrocławiu w dniu obserwacji (19.12.2023 r.) i w czasie standardowego letniego dnia z dobrą widzialnością (25.07.2022 r.), opracował dr hab. Krzysztof Strasburger

Powyższe wykresy obrazują warunki termiczne jakie panowały w przyziemnej warstwie atmosfery we Wrocławiu w dniu obserwacji (po prawej), oraz porównawczo warunki typowego, letniego dnia z dobrą widzialnością, gdzie można wykonać obserwację powyżej 150 km. Na wykresie z 19.12.2023 r. widać wyraźnie, że w przygruntowej warstwie powietrza (około 150-350 m n.p.m.) następuje szybki wzrost temperatury wraz z wysokością, a to powoduje, że współczynnik refrakcji (miara ugięcia światła podczas jego rozchodzenia się w atmosferze, powiązana z pionowym gradientem współczynnika załamania światła) wzrasta do bardzo dużych wartości. W lecie gdy sytuacja jest typowa, temperatura maleje wraz z wysokością, co powoduje, że współczynnik refrakcji przy gruncie jest niski, a światło nie załamuje się w przy gruncie mocno.

Dochodzimy zatem do momentu, w którym należy wyjaśnić dlaczego aby zobaczyć Babią Górę lub Beskid Śląski ze Ślęży potrzebne jest większe niż zazwyczaj ugięcie światła (refrakcja) w przygruntowej atmosferze. Na drodze światła, które odbite od Beskidów mogło by trafić do obserwatora umiejscowionego na szczycie Ślęży znajduje się przeszkoda terenowa w postaci Płaskowyżu Głubczyckiego.

Maksymalne zasięgi widoczności ze szczytu Ślęży i szczytu Babiej Góry w normalnych warunkach refrakcji wg heywhatsthat.com

Maksymalne zasięgi widoczności ze szczytu Ślęży i szczytu Skrzycznego w normalnych warunkach refrakcji wg heywhatsthat.com
 
Czerwone pola widoczności ze Ślęży, Skrzycznego i Babiej Góry w normalnych warunkach refrakcji wg heywhatsthat.com

Na powyższych symulacjach widać wyraźnie, że maksymalny zasięg widoczności dla obserwatora umiejscowionego na szczycie Ślęży, patrzącego w stronę Beskidów leży na północnym skraju Płaskowyżu Głubczyckiego w rejonie pomiędzy Nysą a Głogówkiem. Natomiast maksymalny zasięg widoczności dla obserwatora umiejscowionego w Beskidach przypada na obszar w okolicy Prudnika i Głogówka. Zatem najogólniej rzecz ujmując Płaskowyż Głubczycki zasłania widok ze Ślęży i vice versa. Jednak w dniu obserwacji światło uginało się w przyziemnej warstwie atmosfery nieco inaczej - mocniej niż zwykle.
 
Ugięcie światła w atmosferze w dniu obserwacji pomiędzy Ślężą a Babią Górą wg wyliczeń dr hab. Krzysztofa Strasburgera
 
Podsumowując: warunki termiczne, gdy temperatura przy gruncie szybko rośnie wraz z wysokością (inwersja termiczna), powodują, że światło ugina się bardziej niż zwykle, dzięki czemu pewne przeszkody terenowe nie są już przeszkodami. Jest jednak pewien problem, trzeba trafić na takie warunki i być w odpowiednim czasie i miejscu.
 
Kończąc wrócę do myśli zawartej na początku niniejszej publikacji. Obserwacje Masywu Babiej Góry i Beskidu Ślaskiego ze Ślęży zamykają dla mnie pewien rozdział dalekich obserwacji. Obserwacja Masywu Babiej Góry jest aktualnie najdalszą obserwacją "z Polski do Polski" i jedną z najdalszych jakie udało się z Polski zrobić, obserwacja ta udowadnia, że wiele lat starań miało sens i czasem rzeczy niemożliwe stają się możliwe. Zamyka to pewien rozdział w moich poszukiwaniach, ale też otwiera zupełnie nowy. Niniejsze obserwacje pokazują, że w drugą stronę też jest to możliwe. Zatem kto wie? może w przyszłości doczekamy się rekordowych obserwacji w przeciwnym kierunku z Babiej Góry, Baraniej Góry, Skrzycznego albo Wielkiej Czantorii ? wszystkim czytelnikom życzę z całego serca takiej obserwacji !
 
Na sam koniec chciałbym podziękować Krzyśkowi Strasburgerowi za długie godziny spędzone nad symulacjami komputerowymi, które w sposób naukowy udowadniają to co widać na fotografiach moich i Zbyszka, ale też za długie lata współpracy w temacie dalekich obserwacji. Chciałbym też podziękować wszystkim dalekim obserwatorom za "paliwo" jakie dostaję od Was, bez tego paliwa wiele obserwacji nigdy nie zostałoby wykonanych - ta również. Chciałbym podziękować również Zbyszkowi, to on zaraził mnie zamiłowaniem do gór i cieszę się niezmiernie, że wspólnie udało nam się zobaczyć ze Ślęży coś, czego jeszcze nikt inny nie zobaczył.


Miejsce obserwacji

Pole widzenia ze Ślęży w warunkach typowych (jasny niebieski) i w kierunku Beskidów dnia 19.12.23 r. (ciemny niebieski)


Źródła danych:

 

  Komentarze

  1. Brawo !!! Jest to nieprawdopodobne, że cos takiego było możliwe do wykonania. Całokształt pracy Michała z Łomnicy, ta obserwacja oraz Alpy z Polski to najbardziej wybitne prace z tej branży. Gratuluje i chylę czoła.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Dziękuję, ale warto dodać, że na to co robię ma wpływ sporo osób. Tak naprawdę gdyby nie inni dalecy obserwatorzy to pewnie tych obserwacji by nie było. Sporo osób, choć nie bezpośrednio ma w tych obserwacjach swoją cegiełkę. Pomimo, że często jesteśmy indywidualistami to grupa napędza nas do działania i tej grupie dalekich obserwatorów chciałbym dedykować to co wyżej opublikowałem.

    Usuń
   2. Pięknie powiedziane. Szacunek !
    Pozdrawiam.

    Usuń
  2. Gratulacje :) Może uda się Panu niedługo zaobserwować Tatry ze Ślęży :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Krzysztof Strasburger11 lutego 2024 15:11

    Nawet się zastanawialiśmy, czy na jednym ze zdjęć nie ma Lodowego Szczytu, bo we właściwym miejscu "coś wystaje". Jednak wtedy powinna wystawać także Łomnica, a tej nie widać na pewno. Za to tu i tam są widoczne bardzo podobne skrawki odległych chmur. Trzeba więc zachować ostrożność w interpretacji.

    Usuń
  3. Na zdjęciach z tego wschodu przesyconego karmazynami od ciepłego, wschodzącego słońca nie da się oddać emocji z tego poranka. Wszyscy którzy fotografują dalekie obserwacje dobrze wiedzą o co chodzi. Gratuluję tego fenomenalnego zerknięcia za horyzont, z Dolnego Śląska aż po skraje Orawy!

   OdpowiedzUsuń
  4. salut z dwudziestu jeden armat dla was panowie

   OdpowiedzUsuń
  5. No proszę. Nawet staruchna poczciwa Ślęża daje radę udowadniając, jaki drzemie w niej potencjał. :)

   OdpowiedzUsuń

  Prześlij komentarz

  Komentuj bez logowania jako ANONIMOWY

  Etykiety

  2009 200-220 km6 2006.05.211 2008.03.221 2010.11.141 2011.07.231 2012.08.151 2012.09.231 2012.10.202 2012.12.012 2012.12.081 2013.03.231 2013.05.201 2013.05.313 2013.06.151 2013.06.161 2013.07.131 2013.07.211 2013.09.282 2013.09.292 2013.12.301 2014.02.162 2014.02.231 2014.05.101 2014.05.311 2014.06.153 2014.06.161 2014.06.201 2014.06.211 2014.08.121 2014.08.151 2014.08.161 2014.08.181 2014.08.282 2014.09.281 2014.10.091 2014.10.151 2014.10.291 2014.11.021 2014.12.181 2015.01.031 2015.01.101 2015.01.151 2015.01.161 2015.01.291 2015.04.121 2015.04.131 2015.04.191 2015.05.021 2015.05.071 2015.05.081 2015.05.151 2015.05.311 2015.06.021 2015.06.191 2015.09.052 2015.09.091 2015.09.191 2015.09.271 2015.11.081 2015.12.272 2015.12.301 2016.02.061 2016.05.151 2016.05.161 2016.06.061 2016.07.031 2016.07.041 2016.09.291 2017.01.221 2017.03.191 2017.04.241 2017.05.281 2017.06.011 2017.07.261 2017.07.291 2017.09.143 2017.11.231 2017.12.261 2018-07-031 2018.04.141 2018.07.031 2018.07.072 2018.10.151 2019.03.171 2019.09.211 2019.09.221 2019.09.291 2019.10.131 2019.10.171 2020.03.141 2020.03.151 2020.03.161 2020.04.271 2020.05.011 2020.05.021 2020.05.292 2020.06.301 2020.07.121 2020.07.272 2020.08.051 2020.08.242 2020.08.251 2020.09.281 2020.11.221 2020.12.201 2020.12.271 2021-02-151 2021.01.011 2021.01.121 2021.05.093 2021.05.102 2021.09.051 2021.10.241 2021.11.073 2021.11.171 2021.12.041 2021.12.311 2022.03.191 2022.07.122 2022.09.071 2023.10.081 2023.12.181 2023.12.191 220-240 km1 240-260km1 280-300 km1 300-320 km1 40-60 km3 60-80 km8 80-100 km27 Alpy1 Alpy z Polski1 Babia Góra16 Bałczyna2 Barania Góra3 Baraniec5 Bełchatów1 Bełczyna1 Beskid Mały3 Beskid Morawsko-Śląski11 Beskid Śląski8 Beskid Żywiecki10 Beskidy2 Beskidy Brzeżne1 Beskidy Skolskie2 Bieszczady1 Biskupia Kopa9 Błyszcz1 Borowa9 Borówkowa4 Boxberg1 Brodno1 Brzeg Opolski1 Byczyna2 Bystra6 Bytom1 Cementownia Górażdże1 Chaîne des Puys1 Chełmiec6 Chleb1 Ciekawostki4 Czarna Góra1 Czarna Kopa9 Czartowska Skała1 Czechy2 Czernica2 Czeskie Kamienie1 Czyżowice2 Dalekie Obserwacje21 Dalekie obserwacje w przeszłości2 DBA1 DDZ1 Definicje1 DGR2 DJA3 DJE9 DKL4 DMI3 DOA5 Dobra widzialność1 Dobromierz1 DOL2 Domaniów1 Domaszkowice2 DPL1 Drzymałowo1 DSR3 DST4 DSW3 DTR8 Dubin1 DW11 DWL5 DWR10 DZG1 Działoszyn1 Dzikowiec1 Elektrociepłownia Czechnica2 Elektrociepłownia Wrocław3 Elektrownia Bełchatów4 Elektrownia Boxberg1 Elektrownia Gaj Oławski2 Elektrownia Jänschwalde1 Elektrownia Mycielin1 Elektrownia Opole8 Elektrownia Rybnik1 Elektrownia Schwarze Pumpe1 Elektrownia wiatrowa Pągów2 Eletrownia Bełchatów1 Frampol1 Francja1 FWS2 FZI2 Gać1 Gerlach6 Głogów1 Gorgany1 Görlitz1 Gosań1 Gozdnik1 Góra Chełmo1 Góra Kamieńska2 Góra Świętej Anny4 Góry1 Góry Bardzkie6 Góry Bialskie3 Góry Izerskie5 Góry Kaczawskie4 Góry Kamienne4 Góry Opawskie5 Góry Rychlebskie8 Góry Sanocko-Turczańskie1 Góry Sowie14 Góry Stołowe1 Góry Suche6 Góry Tokajsko-Slańskie1 Góry Wałbrzyskie8 Góry Złote2 Grodziec2 Gromnik7 Halicz1 Hałda Szarlota1 Huta Katowice1 Ikar1 industrial1 Izerskie Garby1 Jagodna1 Jakubina2 Jänschwalde1 Jawornik Wielki4 Jerzmanki1 Jesioniki18 Jura4 Jura Krakowsko-Częstochowska2 Kalenica9 Kamery internetowe2 Kamienista3 Kargowa1 Karkonosze43 Katedra3 Katowice1 Keprnik13 Kępa1 Kępnica2 Kępno1 KGHM6 Kieżmarski4 Klimczok8 Klosterwappen1 Kłodzka Góra1 Kobyla Góra2 Kobylica2 Kończysta3 Kopyczyzna1 Kotlina Kłodzka1 Kotowice2 Kozia Równia1 Koziniec1 Krywań6 Krzyżowa Góra3 Kuchary2 Kudrjaweć1 Kutny vrch1 Landeskrone2 LBL1 Legnica2 Lipska Góra1 Lodowy6 Lubin2 Lubliniec1 Luční hora22 Lututów2 Lysa hora2 Łabski Szczyt5 Łomnica7 Łosiów1 Łysa Góra2 Maciejów1 Magura Łomniańska1 Magurka1 Malczyce1 Mała Fatra5 Mały Szyszak6 Maruszewo1 Masyw Centralny1 Masyw Ślęży12 Masyw Śnieżnika7 Moczydlnica Dworska1 Modohora1 Mont Blanc1 Most Rędziński2 Myślibórz1 Namysłów1 Naukowy analfabetyzm3 Negrowiec1 Niegowa1 Niemcy2 Nowogród Bobrzański1 Nowy Śleszów1 OB2 OKL3 Okole1 OKR3 Oława2 ONA2 ONY9 OPR5 Orlik1 OST4 Pakosław1 Paraszka1 Parzynów3 PGO1 Pilsko7 Piorunkowice1 Piotrkowiczki3 PKE4 PL4 PLE1 Płoska1 Podstawy dalekich obserwacji2 Pogalewo Wielkie2 Pogórze Kaczawskie1 Pogórze Przemskie1 Pojęcia1 Polica4 Polkowice2 Polwica1 Połom2 Połonina Borżawska1 Połonina Krasna1 Porady2 POT6 Powiat grodziski1 PRA3 Pradziad19 Prognozy meteorologiczne1 Prudnik1 Przydatne informacje2 Punkt widokowy18 Puy de Dome1 PWL4 Radogost1 Radomsko1 Radunia2 Rakoniewice1 RBI1 RLU1 Romanów2 Ropica1 Roztocze Zachodnie1 RTCN Święty Krzyż1 RTCN Żagań-Wichów1 Rudawy Janowickie2 Rymarz1 Rzeczyca1 Saksonia1 Schneeberg1 Schwarze Pumpe1 SCZ1 Serak4 Siekowo1 Sine Skałki1 Skalnik1 Skarszyn2 Skrzyczne10 Sky Tower5 SLU5 Słoneczna1 Słowacja1 Słupia pod Bralinem2 Smogornia19 Smrk1 SMY2 Solna hora1 Sowy1 Spotkanie dalekoobserwacyjne1 SRC1 Srebrna Kopa1 Stogniewice2 Stoh2 Stoj1 Stolna1 Stopień Wodny Malczyce1 Stóg Izerski2 Stronia1 Strzelin1 Studniční hora18 Sudety Wschodnie4 Sušina1 SZA3 Szczeliniec Wielki2 Szeroka Góra2 Szrenica8 Szyb Św. Jakub1 Szyndzielnia1 Śląskie Kamienie3 Ślęża18 Śmielec1 Śnieżka46 Śnieżne Kotły1 Śnieżnik16 Świętno4 Tarnica1 Tatry10 Tatry Wysokie4 Tatry Zachodnie10 Teoria wklęsłej Ziemi3 Timelaps1 Travny2 Trójgarb2 Trzebicko2 Ukraina1 Vozka3 Vysoká hole4 Wąsosz1 Webcam1 Wielka Czantoria2 Wielka Sowa12 Wielki Krywań2 Wielki Szyszak21 Wielkopolska9 Wieluń1 Wieruszów1 Wieża Widokowa12 Wińsko1 Wiszniak1 Włodary1 Wołek2 Wołowiec2 Woskowice Górne1 Woźniki1 Wrocław17 Wyharlat1 Wysoka1 Wysoki Kamień1 Wysokie1 Wzgórza Dalkowskie1 Wzgórza Strzegomskie1 Wzgórza Strzelińskie3 Wzgórze Gajowe2 Wzgórze Gajowickie2 Zakrzów1 Zamek w Olsztynie1 Zbiornik Pakosław1 Zgorzelec1 Zielona Góra2 ZKA1 Złoczew1 Żeleźniak1 Żyrowski Wierch2
  Pokaż więcej

  Drogi czytelniku, przeglądasz właśnie stronę o dalekich obserwacjach, jest ona efektem wieloletniej pracy i pasji autora do odkrywania nowych rzeczy w miejscach gdzie większość osób nawet nie podejrzewa, że da się dojrzeć coś ciekawego. Pasji, której początki sięgają 2006 roku, pasji która cały czas ewoluuje i napędza mnie do działania. Mam nadzieję, że znajdziesz tu wiele ciekawych dla Ciebie rzeczy oraz przydatnych informacji. Niestety zdjęcia, nawet te najlepsze odwzorowują tylko częściowo okoliczności przyrody i emocje towarzyszące fotografowaniu. Zachęcam mocno do tego abyś sam wybrał się z lornetką lub aparatem fotograficznym w teren, na najbliższą wieżę widokową lub wysokie wzgórze i spróbował zajrzeć dalej, aż za horyzont jaki zwykle obserwujesz. Zapewne kryją się tam rzeczy, których się nie spodziewasz. Tymczasem życzę udanej lektury i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzisz ten zakątek internetu.