Przez przypadek i ciekawość 14.11.2010 r. znalazłem się w centrum wspaniałego widowiska, a na dodatek miałem przy sobie aparat i obiektyw o ogniskowej 70-300 mm. Chciałem zrobić tylko zdjęcia Ślęży, ale to co zobaczyłem przerosło moje oczekiwania. Pierwszy raz i to w pełni świadomie obserwowałem obiekty oddalone o więcej niż 100 km, wcześniej udawało mi się zrobić zdjęcia obiektom oddalonym o 70-80 km. Pamiętam jak dziś, przed czternastym listopada było kilka dni nieciekawej, typowej jesiennej pogody, po czym nagle rozpogodziło się i znacznie oziębiło, wiał zimny i mocny wiatr z północnego zachodu. To właśnie ta nieoczekiwana poprawa pogody sprowadziła mnie na wcześniej niezbadane przeze mnie Wzgórze Gajowe.
Przejeżdżając wielokrotnie w okolicy wzgórza zawsze zastanawiałem się jaki widok możne mnie z niego zastać przy odpowiednich warunkach atmosferycznych. Spodziewałem się tylko Ślęży i Gór Sowich, bo tyle wystawało zawsze ponad płaską jak stół Równinę Wrocławską gdy jeździłem z Wrocławia w stronę Strzelina i Oławy. Po wizycie na Wzgórzu Gajowym uświadomiłem sobie w jakim byłem błędzie. Okazało się też, że Wzgórze Gajowe nie jest wysokie na 145 m n.p.m., jak wcześniej wyczytałem z map topograficznych lecz posiada wysokość 156 m n.p.m., co rokowało dobrze na obserwacje w kierunku Wysokiego Jesionika i popularnej, w tamtym czasie, w kręgu dalekich obserwacji, Biskupiej Kopy. Ponadto po zbadaniu sprawy okazało się, że widok na Karkonosze i Masyw Śnieżnika z Osiedla Gaj we Wrocławiu znany jest sporej grupce ludzi. Podobnie rzecz się miała z innymi osiedlami we Wrocławiu, gdzie dominowały wysokie budynki z wielkiej płyty i punktami widokowymi, ulokowanymi na wieżach kościołów. Okazało się też, że widoki na Sudety oferują niektóre wiadukty na terenie Wrocławia, co było dla mnie rewelacyjną informacją w tamtym czasie.
Góry Sowie widziane ze Wzgórza Gajowego [fot. 9,4 mpx]
Góry Sowie, Masyw Ślęży, Góry Suche i Góry Wałbrzyskie [fot. 17,6 mpx]
Zachód słońca za Chełmcem w Górach Wałbrzyskich [fot. 6 mpx]
Śnieżka w Karkonoszach widziana ze Wzgórza gajowego, ogniskowa 300 mm [fot. 6 mpx]
Szerszy kadr w kierunku Karkonoszy [fot. 6 mpx]
Trójgarb w Górach Wałbrzyskich oraz Karkonosze [fot. 3,8 mpx]
Karkonosze widziane ze Wzgórza Gajowego we Wrocławiu [fot. 6 mpx]
Pole widzenia ze Wzgórza Gajowego w kierunku Sudetów
Źródła danych:
- Symulacja www.udeuschle.de
- Mapy programu Google Eartch i Google Maps
- Mapy www.openstreetmap.org
- Mapy www.geoportal.gov.pl
- Mapy www.emimaps.emitel.pl
- Dalekie obserwacje Wrocław widziany z Biskupiej Kopy
- Dalekie obserwacje Masyw Śnieżnika widziany z Osiedla Gaj We Wrocławiu
- Dalekie obserwacje Karkonosze widziane z osiedla Gaj we Wrocławiu
- Dalekie obserwacje Widok na Karkonosze z Wrocławia
- Dalekie obserwacje Śnieżka z Wrocławia
- Dalekie obserwacje Pradziad z Wrocławia
- Dalekie obserwacje Śnieżnik i Mały Śnieżnik z Wrocławia
- Dalekie obserwacje Jagodna widziana z Wrocławia
- Dalekie obserwacje Panorama Sudetów z Wrocławia
Świetny materiał. Doskonałe panoramy z opisem. Wkładasz dużo pracy i wygląda to kapitalnie.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam. Benji.
Dzięki, z tym opisem to było tak, że zainspirowały mnie zdjęcia z opisami obiektów industrialnych na Górnym Śląsku z Biskupiej Kopy. Bez opisu to była absolutna czarna magia, ale z opisem można było znaleźć wszystko palcem na mapie. Wiec wkładam trochę pracy w opis, ale czasem sam coś zapominam i wracam właśnie do swoich opisanych wcześniej zdjęć.
Usuń