Możliwości obserwacyjne najwyższych szczytów Karkonoszy

Zawsze interesowała mnie pewna kwestia, mianowicie jak daleko można zobaczyć z najwyższych szczytów górskich. Kiedyś usiadłem i zrobiłem kilka symulacji dla Karkonoszy przy pomocy programu "HeyWhatsThat", efekty były ciekawe. Żeby cała ta wiedza nie "gniła" na moim dysku twardym postanowiłem zmajstrować nową publikacje na ten temat.

Symulacja widoku na Karkonosze od strony południowej

Poniżej pola widzenia z maksymalnymi odległościami na jakie można widzieć z poszczególnych szczytów Karkonoszy (co nie oznacza że z każdego miejsca w obrębie niebieskiego pola) w warunkach normalnej refrakcji, komentarz jest moim zdaniem zbędny. Interaktywnej mapy nie muszę też opisywać. Za jakiś czas kolejna tego typu publikacja dla innego pasma górskiego.

Szrenica (1362 m n.p.m.)
Pokaż Szrenica na większej mapie

Lysa hora (1344 m n.p.m.)

Pokaż Lysa hora na większej mapie

Wielki Szyszak/Vysoké Kolo (1508 m n.p.m.)

Pokaż Wielki Szyszak na większej mapie

Z Wielkiego Szyszaka teoretycznie widać szczyt Boubin (1362 m n.p.m.) na Szumawie z odległości 235 km !  Jest to najdalsza obserwacja jaką można wykonać z Karkonoszy.

Mały Szyszak (1439 m n.p.m.)

Pokaż Mały Szyszak na większej mapie

Medvědín (1235 m n.p.m.)

Pokaż Medvedin na większej mapie

Śnieżka (1602 m n.p.m.)

Pokaż Śnieżka na większej mapie

Podsumowując: z Karkonoszy widać naprawdę wiele, ale niestety nie dalej niż na 200 km, wyjątkiem będzie tu widok z Wielkiego Szyszaka (Vysoké Kolo), ale czy kiedykolwiek uda się zobaczyć Boubin z Karkonoszy ? czas pokaże... ...a jednak, czas pokazał że obserwacja Bounina jest możliwa. Dowodem na to są zdjęcia Pawła Wawrzynowskiego, który wykorzystał zimową inwersję termiczną i 31.12.2016 r. zrobił zdjęcie fragmentu Szumawy z Karkonoszy, pokonał dystans niemal całego terytorium Czech z NE ku SW! Coś co było tylko w sferze domysłów stało się faktem. Poniżej jedno ze zdjęć Pawła, a więcej zdjęć wraz z lepszą dokumentacją tej obserwacji można obejrzeć tutaj. Należy dodać że obserwacja ta jest drugą pod względem dystansu wykonaną z terytorium Polski.

Boubin widziany z okolicy Wielkiego Szyszaka (Vysoké Kolo)(fot. Paweł Wawrzynowski)


Komentarze

 1. To na symulacji to jest cień chmury? Kashmir coś takiego umożliwia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to jest cień chmury, nie wiem dokładnie jak go zrobiłem, ale na pewno ustawiałem dwa różne typy zachmurzenia na dwóch różnych wysokościach i drugi typ chmur nie został umieszczony na niebie. Pewnie ma pewne znaczenie to że punkt bazowy jest podniesiony na jakieś 3000 m ponad powierzchnię terenu.

   Usuń
  2. Dzięki za info. Spróbuję poeksperymentować ;)

   Usuń

Prześlij komentarz

Komentuj bez logowania jako ANONIMOWY