Zbiornik Pakosław

Południowa część województwa wielkopolskiego przylegająca do granic woj. dolnośląskiego to dobre miejsce do dalekich obserwacji. Niestety wybór jest tu znacznie mniejszy, zarówno miejscówek, jak i gór, które możemy obserwować. Poza pojedynczymi przypadkami, jedynymi dostępnymi dla obserwatora są widoki na Karkonosze. Całkiem przez przypadek natknąłem się na nową miejscówkę w pobliżu Rawicza. W Okolicach tego miasta istnieje sporo miejsc, z których dalekie obserwacje teoretycznie da się wykonać, jednak w praktyce przy nieznacznych deniwelacjach terenu mała przeszkoda potrafi uniemożliwić skutecznie jakiekolwiek próby obserwacji.

Jak już wspomniałem, całkiem przypadkiem znalazłem się w okolicy sztucznie zbudowanego Zbiornika "Pakosław" pomiędzy miejscowościami Pakosław i Sowy. Jakież było moje zdziwienie gdy zobaczyłem, że na jednym z brzegów zbiornika znajduje się sporych rozmiarów wzgórze (szacunkowo 15-20 m, ponad otaczający teren), usypane z piasku. Pierwsze o czym pomyślałem to dalekie obserwacje, ponieważ z podobnej wysokości, w oddalonym o kilka km Dubinie widać czasem Karkonosze (zdjęcia tutaj). 

Sztuczne wzgórze przy zbiorniku wodnym Pakosław

Jak dotąd pojawiłem się dwa razy na tym ciekawym turystycznie obiekcie, którego zagospodarowanie i zabudowa infrastrukturą rekreacyjną może naprawdę zdumiewać. Oba wypady zakończyły się sukcesem, jednak w pierwszej kolejności zaprezentuję zdjęcia lepszej jakości wykonane 03.07.2018 roku z prezentowanego powyżej wzgórza (około 110 m n.p.m.), interaktywną symulację widoku można obejrzeć tutaj.

Widok w kierunku Karkonoszy

Śnieżka widziana ponad miejscowością Sowy [fot. 6 mpx]

Panorama Karkonoszy widzianych ze wzgórza przy zbiorniku wodnym "Pakosław" [fot. 11 mpx]

Zachód słońca nad Zbiornikiem "Pakosław"Pole widzenia ze Zbiornika Pakosław w kierunku Karkonoszy
Komentarze