Biskupia Kopa

Biorąc pod uwagę porę roku, sezon dalekoobserwacyjny powinien trwać w najlepsze. Jednak tegoroczna jesień i początek zimy nie są łaskawe. Dlatego ucieszyłem się gdy po obejrzeniu obrazu z kamer internetowych z Szeraka i Łysej hory w Beskidzie Morawsko-Śląskim okazało się że w rejonie Bramy Morawskiej i na Opolszczyźnie warunki są na tyle dobre by wybrać się gdzieś na wschód słońca. Tym "gdzieś" okazała się Biskupia Kopa, a na dodatek mogłem liczyć na towarzystwo weterana tutejszych dalekich obserwacji - Roberta J.

 Widok z przecinki poniżej szczytu Biskupiej Kopy ku północnemu wschodowi

Pomimo że wieża widokowa na Biskupiej Kopie jest zamknięta z powodu remontu, miejsce to stało się ostatnio bardziej przyjazne do dalekich obserwacji. Masowa wycinka martwego i chorego drzewostanu świerka, który nigdy nie rósł naturalnie w Górach Opawskich odsłoniła całkowicie horyzont w kierunku wschodnim. Poniższe zdjęcia wykonano o poranku 26.12.2017 r. z takiej przecinki.

Na pierwszym planie Prudnik, w tle Cementownia Górażdże (52,5 km), ogniskowa 300 mm [fot. 3,4 mpx]

Elektrownia Opole "zza krzaka" (64 km), ogniskowa 300 mm [fot. 3,4 mpx]

 Ekipa oczekująca wschodu słońca

Babia Góra (168,5 km) i Klimczok (126 km) wystające z gęstej masy wilgotnego i
zanieczyszczonego powietrza

Od lewej Barania Góra, po prawej Klimczok, ogniskowa 300 mm

Łysa hora (107 km) w Beskidzie Morawsko-Ślaskim, ogniskowa 300 mm

Jak to mawiano kiedyś: "lepszy rydz niż nic", Babia Góra z prawie 170 km to też coś, jednak pozostaje niedosyt, ponieważ celem wypadu było sfotografowanie Tatr Zachodnich. Przynajmniej na Biskupiej Kopie dopisała pogoda, w tym samym czasie przez szczyt Pradziada przewalały się chmury.


Komentarze

 1. Świetna robota jak zwykle, mimo tego, że warunki nie do końca sprzyjające.
  Czy wiadomo dokąd potrwa remont wieży?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki serdeczne :)
   Remont wieży będzie trwał "do odwołania", brzmi to bardzo enigmatycznie, ale jedynie taką informację można znaleźć na oficjalnej stronie www Zlatych Hor:
   http://zlatehory.cz/rozhledna-na-biskupske-kupe/ms-44786/p1=44786
   Ostatnio było sporo dziwnych zawirowań i akcji związanych z więżą, ale gdy ostatecznie nowy najemca zadomowił się na dobre i podniósł ceny biletów, to leśnicy wycieli las. Teraz by podziwiać widoki nie trzeba wchodzić na wieżę. Po Polskiej stronie jest całkowicie pusto, już 200 m poniżej schroniska nie ma ani jednego drzewa, a od strony Czeskiej są ogromne połacie wyrębów, widać je zresztą na powyższych zdjęciach.

   Usuń
 2. Super.
  Ja też tej zimy jestem zawiedziony, od 3 miesięcy mamy Irlandię.
  Normalnie nie można nic fotografować, jak zaszły chmury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że warunków nie mieliście. Ten rok jest słaby w dalekich obserwacjach z Biskupiej Kopy. Tyle razy tam jestem i nigdy nie widzę nic dalszego. Za to w tamtym roku 15 lutego trafiłem na niesamowitą przejrzystość od Tatr po Karkonosze :) http://www.goryopawskie.eu/2018/02/tatry-z-biskupiej-kopy.html
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentuj bez logowania jako ANONIMOWY