Woźniki to niewielkie miasto położone w powiecie lublinieckim. Leży ono w sercu regionu, który właśnie od Woźnik zawdzięcza swoją nazwę - jest to Próg Woźnicki. Cały region jest wąskim pasem wzgórz rozciągającym się od okolic Dobrodzienia do Zawiercia. Przy czym północna granica tego mezoregionu jest słabiej zarysowana niż południowa. Południowe krańce opadają stromo i tworzą wyraźny próg morfologiczny ponad Równią Opolską, Obniżeniem Górnej Małej Panwi i Kotliną Siewierza. Ma to związek z budową geologiczną tych okolic i taki próg fachowo nazywany jest w geomorfologii kuestą.
Coglowa Góra - bo ona jest bohaterką dzisiejszego postu, leży na skraju kuesty Progu Woźnickiego i zbudowana jest w głównej mierze z wapieni triasowych. Jest to dosyć rozległy grzbiet o czterech kulminacjach. Najbardziej na wschód znajduje się bezimienny wierzchołek o wysokości 346 m n.p.m., ponad stacją paliw Orlen znajduje się właściwa - najwyższa, kulminacja o wysokości 359 m n.p.m i jest to formalnie szczyt Coglowej Góry. Na zachód od niej znajduje się jeszcze bezimienna kulminacja o wysokości 256 m n.p.m., i grzbiet, na którym znajduje się punkt widokowy, ujęcie wody i dostrzegalnia przeciwpożarowa. Jedak to miejsce jest niższe i posiada wysokość około 355 m n.p.m., przy czym właśnie ten wierzchołek opisywany jest błędnie jako kulminacja Coglowej Góry.
Na Coglowej Górze umiejscowiono dostrzegalnię przeciwpożarową Lasów Państwowych, która została udostępniona do ruchu turystycznego po wcześniejszym umówieniu, a w 2021 roku powstała platforma widokowa. Na wzniesienie można dojechać autem wąską drogą asfaltową jednak jest to dosyć kłopotliwe ze względu na to, że można przegapić drogę. Wąska droga asfaltowa wiedzie pomiędzy budynkami i można odnieść wrażenie, że wjeżdża się komuś na podwórze.
Pole widzenia z Coglowej Góry w kierunku obserwowanych obiektów
- Symulacja www.udeuschle.de
- Symulacja www.heywhatsthat.com
- Mapy programu Google Eartch i Google Maps
- Mapy www.openstreetmap.org
- Mapy www.geoportal.gov.pl
- Wikipedia Próg Woźnicki
- Wikipedia Woźniki
Witam. Niesamowite zdjęcia, jestem mieszkanką Woźnik, bardzo często jestem na Coglowej z aparatem foto. Na razie udało mi się zrobić zdjęcia Beskidów i Pradziada. Jestem pod ogromnym wrażeniem, że takie widoki można zobaczyć z naszej Coglowej. Czy te zdjęcia były zrobione z dostrzegalni czy z platformy? Pozdrawiam. Anna.
OdpowiedzUsuńZdjęcia robiłem z powierzchni terenu. Gdzieś pomiędzy ujęciem wody a ogrodzoną działką, ale z platformy też się da. Na Tatry warto zapolować albo przed wschodem słońca albo wieczorem, tuż przed jego zachodem porą jesienno-zimową. Z tym, że ważne jest by wiał cieplejszy wiatr z południa lub południowego zachodu, czasem to się może nie udać, bo nad Tatrami wtedy wytwarza się wał chmur fenowych, ale on też nie wytwarza się od razu. Gratuluję upolowania Pradziada z Coglowej, mnie się to nie udało pomimo, iż na Coglowej byłem dwa razy w tym celu.
OdpowiedzUsuń