Wzgórze Bełczyna koło Ostrzeszowa

Bełczyna (lub Bałczyna) o wysokości 278 m n.p.m. to drugie pod względem wysokości wzniesienie na Wzgórzach Ostrzeszowskich. Jest jednocześnie drugim najwyższym wzniesieniem w całym województwie wielkopolskim. Wzgórza Ostrzeszowskie wchodzą w skład mezoregionu Wału Trzebnickiego. Teren jest tu wyraźnie pagórkowaty i wygląda bardzo ciekawie, nie jest monotonny, a w połączeniu z dużą ilością lasów i lokalnymi ciekawostkami zachęca do turystyki, szczególnie rowerowej.

Widok z Bełczyny w kierunku południowo-wschodnim [fot. 1,9 mpx]

Jak widać na powyższym zdjęciu z Bełczyny rozpościera się wspaniały widok, którego nie zasłaniają drzewa, a przy odpowiednich warunkach atmosferycznych można zobaczyć naprawdę wiele. Na krótko przed moją wizytą na Bełczynie  31.05.2014 r. w okolicy Ostrzeszowa i Kobylej Góry padał lokalnie deszcz, który oczyścił powietrze w tej okolicy. Poniższe zdjęcia przedstawiać będą ciekawsze obiekty industrialne, w kolejności od prawej do lewej strony powyższego zdjęcia, w obrębie zaznaczonego pola.

Widok w stronę Kępna z Bełczyny, ogniskowa 500 mm [fot. 1,2 mpx]

Widok w stronę Wieruszowa z Bełczyny, ogniskowa 500 mm [fot. 1,2 mpx]

 Widok na komin elektrociepłowni w Wieluniu z Bełczyny, ogniskowa 500 mm [fot. 1,7 mpx]

Widok na Elektrownię Bełchatów z Bełczyny, ogniskowa 500 mm [fot. 1 mpx]

Elektrownia wiatrowa w Tokarzewie widziana z Bełczyny [fot. 1 mpx]

Ze wzgórza teoretycznie jest możliwość zobaczenia Sudetów Wschodnich, w praktyce okazuje się jednak że pobliski las całkowicie uniemożliwia taką obserwację, jednak w dobie masowych wycinek lasów spowodowanych szkodnikami drzew warto co jakiś czas sprawdzać czy nie brakuje kawałka lasu w tym kierunku. Symulację takiego widoku zamieściłem poniżej.

Symulacja przedstawiająca teoretyczny widok z Bełczyny w stronę Jesioników [fot. 2 mpx]


Pole widzenia z Bełczyny w kierunku obserwowanych obiektów


Komentarze