Kamera internetowa - Wrocław

Kamera internetowa z widokiem na odległe góry to niezastąpiona pomoc przy ocenie aktualnych warunków pogodowych i oszacowaniu widzialności. Kamer internetowych jest sporo, jednak nie wszystkie nadają się do wykorzystania przez dalekich obserwatorów. Powodów jest kilka, ale najczęstszymi są słaba jakość obrazu, zbyt niska rozdzielczość lub po prostu kamery te skierowane są na jakiś bliski obiekt.

Aktualnie najlepszą kamerą internetową na przedpolu Sudetów, skierowaną własnie na Sudety Wschodnie i Środkowe jest kamera zespołu elektrociepłowni Kogeneracja S.A we Wrocławiu. Kamera ta umieszczona jest na jednym z kominów elektrociepłowni, trudno powiedzieć na jakiej wysokości, ale prawdopodobnie jest to powyżej 100 m ponad gruntem. Jest to kamera obrotowa, pokazująca horyzont od NE po SE, w przybliżeniu około 180 stopni. Jej rozdzielczość nie jest zachwycająca bo obraz transmitowany jest na żywo w rozdzielczości 1280x720 pixeli, zatem obraz ma nieco poniżej 1 megapixela. Niestety kamera nie ma archiwum ponieważ jak już wspomniałem powyżej obraz jest transmitowany na żywo. Pomimo to jakość ta wystarcza by przy dobrej widzialności wychwycić takie szczyty w Sudetach Wschodnich jak Biskupia Kopa, Příčný vrch, Pradziad czy Keprnik. Jedynie Masyw Śnieżnika zasłonięty jest w tej perspektywie niemal w całości przez SkyTower. Widoczne są również Góry Bardzkie, Sowie, Masyw Ślęży i mały fragment Gór Kamiennych. Tak rozległy widok czyni z kamery Kogeneracji bardzo przydatne narzędzie do dalekich obserwacji. Każdy kto wybiera się na obserwacje ww. pasm górskich z rejonu północnej części województwa opolskiego, rejonu Ostrzeszowa, Kępna w Wielkopolsce, a także rejonu Milicza, Wzgórz Trzebnickich, rejonu Wrocławia-Oławy powinien znać tą kamerę internetową. Interaktywną symulację widoku z tejże kamery można obejrzeć tu,  a obraz z kamery dostępny jest tutaj.

       Widok z kamery elektrociepłowni Kogeneracji S.A. na Sudety Wschodnie

Widok z kamery elektrociepłowni Kogeneracji S.A. na Sudety Wschodnie i Środkowe

Widok z kamery elektrociepłowni Kogeneracji S.A. na Sudety Środkowe i Masyw Śleży

Powyższe zdjęcia pochodzą z opisywanej kamery internetowej należącej do Kogeneracji S.A. i zostały przez mnie opisane. Zasięg kamery w kierunku Sudetów to około 118 km, jednak realnie najdalszym punktem jaki możemy odróżnić jest szczyt Pradziada, który w tej perspektywie leży nad Gromnikiem (Wzgórza Strzelińskie), i do którego jest 116 km.

Komentarze