Kamera internetowa z widokiem na odległe góry to niezastąpiona pomoc przy ocenie aktualnych warunków pogodowych i oszacowaniu widzialności. Kamer internetowych jest sporo, jednak nie wszystkie nadają się do wykorzystania przez dalekich obserwatorów. Powodów jest kilka, ale najczęstszymi są słaba jakość obrazu, zbyt niska rozdzielczość lub po prostu kamery te skierowane są na jakiś bliski obiekt.
Aktualnie najlepszą kamerą internetową na przedpolu Sudetów, skierowaną właśnie na Sudety Wschodnie i Środkowe jest kamera zespołu
Elektrociepłowni Kogeneracja S.A we Wrocławiu. Kamera ta umieszczona jest na jednym z kominów elektrociepłowni, trudno dokładnie powiedzieć na jakiej wysokości, ale najprawdopodobniej jest to około 90 m ponad gruntem. Jest to kamera obrotowa, pokazująca horyzont od NE po SE, w przybliżeniu około 180 stopni. Jej rozdzielczość nie jest zachwycająca bo obraz transmitowany jest na żywo w rozdzielczości 1280x720 pixeli, zatem obraz ma nieco poniżej 1 megapixela. Niestety kamera nie ma archiwum ponieważ jak już wspomniałem powyżej obraz jest transmitowany na żywo. Pomimo to jakość ta wystarcza by przy dobrej widzialności wychwycić takie szczyty w Sudetach Wschodnich jak Biskupia Kopa, Příčný vrch, Pradziad czy Keprnik. Jedynie Masyw Śnieżnika zasłonięty jest w tej perspektywie niemal w całości przez Sky Tower. Widoczne są również Góry Bardzkie, Sowie, Masyw Ślęży i mały fragment Gór Kamiennych. Tak rozległy widok czyni z kamery Kogeneracji bardzo przydatne narzędzie do dalekich obserwacji. Każdy kto wybiera się na obserwacje ww. pasm górskich z rejonu północnej części województwa opolskiego, rejonu Ostrzeszowa, Kępna w Wielkopolsce, a także rejonu Milicza, Wzgórz Trzebnickich, rejonu Wrocławia-Oławy powinien znać tą kamerę internetową. Interaktywną symulację widoku z tejże kamery można obejrzeć
tutaj, a obraz z kamery dostępny jest
tu.
Widok z kamery elektrociepłowni Kogeneracji S.A. na Sudety Wschodnie
Widok z kamery elektrociepłowni Kogeneracji S.A. na Sudety Wschodnie i Środkowe
Widok z kamery elektrociepłowni Kogeneracji S.A. na Sudety Środkowe i Masyw Ślęży
Powyższe zdjęcia pochodzą z opisywanej kamery internetowej należącej do Kogeneracji S.A. i zostały przez mnie opisane. Zasięg kamery w kierunku Sudetów to około 118 km, jednak realnie najdalszym punktem jaki możemy odróżnić jest szczyt Pradziada, który w tej perspektywie leży nad Gromnikiem (Wzgórza Strzelińskie), i do którego jest nieco ponad 116 km.
AKTUALIZACJA 01-12-2019
Od chwili publikacji niniejszego tekstu w 2017 r. parametry transmisji obrazu z kamery elektrociepłowni Kogeneracji S.A. ulegały kilkukrotnym zmianom. Obecnie zasięg transmitowanego obrazu zbliżony jest do tego z 2017 roku, z małym wyjątkiem, ponieważ kamera nie "dosięga" w czasie swego ruchu Gór Kamiennych. Jest to niewielka strata, ponieważ oprócz standardowego szerokiego kadru na panoramę miasta wprowadzono znaczne przybliżenie na linię horyzontu w czasie przemieszczania się kamery, oraz zastopowanie ruchu urządzenia w miejscu gdzie można dostrzec Sudety Wschodnie. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych dzięki kamerze bez problemu dostrzeżemy takie szczyty jak Pradziad i Keprnik w czeskich Jesionikach, Biskupią Kopę w Górach Opawskich czy Smrk w Górach Rychelskich. A w okolicy Wrocławia - Wzgórza Strzelińskie, Elektrociepłownię "Czechnica" i łunę światła z upraw szklarniowych w Siechnicach oraz 260 metrowy maszt RTON w Żurawinie. Poprawiono również rozdzielczość lub bitrate transmitowanego obrazu, dzięki czemu obraz jest bardziej szczegółowy i posiada lepiej odwzorowane kolory, a obraz w czasie ruchu kamery nie rozmywa się jak to bywało wcześniej. Podsumowując krótko: wprowadzono same korzystne rozwiązania.
Widok z kamery elektrociepłowni Kogeneracji S.A. na Sudety Wschodnie (zbliżenie)
z opisem szczytów, 01.12.2019 r. [
fot. 2 mpx]
Panorama Wrocławia z kamery elektrociepłowni Kogeneracji S.A., 01.12.2019 r.
(szerokie ujęcie), widok w stronę Sudetów [
fot. 2 mpx]
Łuna światła z upraw szklarniowych w Siechnicach z Elektrociepłowni Kogeneracja S.A. we Wrocławiu, 07.12.2019 r.
Widok z kamery elektrociepłowni Kogeneracji S.A. na Sudety Wschodnie (zbliżenie) z opisem szczytów, 11.12.2019 r.
Widok z kamery elektrociepłowni Kogeneracji S.A. na Sudety Wschodnie (zbliżenie), 11.12.2019 r.
Widok z kamery elektrociepłowni Kogeneracji S.A. na Sudety Wschodnie (zbliżenie), 16.12.2019 r.
Widok panoramiczny z kamery elektrociepłowni Kogeneracji S.A. na Sudety, 30.12.2019 r.
Widok z kamery elektrociepłowni Kogeneracji S.A. na Sudety Wschodnie (zbliżenie), 30.12.2019 r
Przybliżone pole widzenia z kamery Kogeneracja S.A.
Obraz na żywo z kamery Kogeneracj S.A. można obejrzeć
tutaj.
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentuj bez logowania jako ANONIMOWY