Trzebicko koło Zdun

Trzebicko koło Zdun leży na skraju Wzgórz Cieszkowskich które są częścią Wysoczyzny Kaliskiej. Na północ od miejscowości liczne są wzgórza o wysokości dochodzącej nawet 198 m n.p.m. Porasta je w przewadze las, co uniemożliwia jakiekolwiek obserwacje. Trzebicko leży na krawędzi wysoczyzny, teren opada tu łagodnie i jednostajnie w kierunku Kotliny Milickiej. Spadek terenu jest duży, północna część miejscowości leży na wysokości 170 m n.p.m. a południowa na wysokości 140-150 m n.p.m. Na skłonie wysoczyzny, na południe od Trzebicka teren jest bezleśny, a pojedyncze drzewa nie zasłaniają dalszego horyzontu. Miejscowość ta znajduje się bardzo blisko granicy z województwem wielkopolskim. Z centrum Trzebicka do granicy województw jest około 4 km.

 Widok w stronę Karkonoszy ze skłonu Wzgórz Cieszkowskich w Trzebicku

Przy sprzyjających warunkach z Trzebicka można obserwować Karkonosze. Wystają one ponad szczytową partią Wzgórz Trzebnickich, które pomiędzy Obornikami Śląskimi a Wołowem wyraźnie się obniżają. Obserwacja taka jest prawdopodobnie najdalszą obserwacją obiektu leżącego w województwie dolnośląskim, wykonana z tego samego województwa.

Zdjęcia wykonano 30.12.2014 r. z drogi w kierunku cmentarza w Trzebicku (około 160 m n.p.m.). Interaktywną symulację widoku można obejrzeć tutaj. Najdalszym obserwowanym obiektem była Luční hora, do której z Trzebicka dystans wynosi 153,3 km.

Karkonosze widziane z Trzebicka, ogniskowa 500 mm [fot. 4,4 mpx

Karkonosze widziane z Trzebicka [fot. 4,4 mpxPole widzenia z Trzebicka w kierunku Karkonoszy


Komentarze

  1. Bardzo ładny post, super, że nawiązujesz również do lokalnych ciekawostek. Jak będę tam kiedyś w okolicy to na pewno odwiedzę ten kościół!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentuj bez logowania jako ANONIMOWY