Dalekie obserwacje cz. 2

Obiektyw przydatny w dalekich obserwacjach

Większość dalekich obserwatorów używa w polowaniu na dalekie obiekty lustrzanek cyfrowych i teleobiektywów. Jaka jest jednak ogniskowa, lub zakres ogniskowych obiektywu, które będą spisywały się najlepiej do tego typu fotografii? To pytanie jest dosyć istotne ponieważ wiąże się z kilkoma aspektami praktycznymi:
 1. Teleobiektywy stałoogniskowe i zmiennoogniskowe są z natury rzeczy dosyć skomplikowanymi konstrukcjami, zatem koszt ich zakupu jest zazwyczaj spory,
 2. im większa ogniskowa (zakres ogniskowych) i jasność teleobiektywu tym większe są jego rozmiary, a co za tym idzie również jego waga, która bywa często kłopotliwa,
 3. im większa długość i waga teleobiektywu tym bardziej wskazane jest korzystanie przy robieniu zdjęć ze statywu, który też potrafi sporo ważyć i razem z teleobiektywem stanowi duży balast dla fotografa.
Sprzęt fotograficzny dwóch dalekich obserwatorów (fot. Zetka)

Sprzęt fotograficzny dwóch dalekich obserwatorów (fot. Zetka)
  W powyższych rozważaniach należy również brać pod uwagę jasność teleobiektywu, jego rozdzielczość optyczną, winietę i wykonanie, a te zależą najbardziej od grubości naszego portfela. Dla przykładu: używaną Sigmę DG APO 135-400 mm, f:4.5-5.6 kupimy za 900 zł, a Sigmę DG APO 120-400 mm, f:4.5-5.6 za 1900 zł. W przeciwieństwie do typowej fotografii przyrodniczej, a nawet krajobrazowej zdjęcia dalekkoobserwacyjne są bardziej statyczne. Dlatego przy małym budżecie można posunąć się do zakupu tańszego teleobiektywu kosztem jego gorszej jasności, a w zamian używać statywu (który najczęściej i tak jest konieczny). Jeśli nie wykonujemy zdjęć w ekstremalnych warunkach terenowych jakość wykonania, czy uszczelnienia również nie są bardzo istotne. W każdym przypadku istotna jest jednak rozdzielczość optyczna obiektywu. Jeśli będzie za słaba na otwartej przysłonie otrzymamy mydlany obraz, dlatego będziemy musieli przymknąć przysłonę by uzyskać ostrzejszy kadr. Konsekwencją tego będzie nadmierne wydłużenie czasu ekspozycji i częstsze poruszenie zdjęć.

  W praktyce warto kupić możliwie najjaśniejszy teleobiektyw na jaki nas stać. Przyczyna jest prosta. Obiektywy zwykle uzyskują maksymalną ostrość po przymknięciu przysłony od 2 do 3 podziałek w górę. Oznacza to że gdy kupimy obiektyw o światłosile 5.6 to najostrzejsze zdjęcia wyjdą gdy ustawimy przysłonę na f = 7.1 lub 8. Czasem by usunąć winietę będzie konieczne ustawienie jeszcze wyższej wartości. Zatem kupowanie teleobiektywu o światłosile 8.0 mija się z celem. Przy takiej jasności obiektywu, gdy nie jest dostatecznie jasno, precyzyjne wycelowanie w fotografowany obiekt może być bardzo kłopotliwe, a zrobione zdjęcia będą w dużej mierze poruszone. Z punktu widzenia czasu użytkowania obiektywu warto również rozważyć kupno obiektywu który będzie posiadał zwartą, szczelną obudowę, lub uszczelnienia. Obiektywy z wysuwanymi na zewnątrz elementami bardzo często zasysają kurz do wnętrza obudowy, również ruchowe elementy luzują się w czasie użytkowania obiektywu.

  Teleobiektywy: 1 - Sigma APO DG 100-300 mm f: 4.0 z elementami ruchomymi wewnątrz konstrukcji, 
  2 - Sigma DL 70-300 mm, f: 4.0-5.6 z wysuwanymi elementami 

  Alternatywą dla drogiego teleobiektywu jest zazwyczaj tańszy telekonwerter. Czyli obudowany zespół soczewek mocowany pomiędzy korpusem aparatu a obiektywem, który powiększa środkową część kadru, zwiększając tym samym ogniskową obiektywu. Najczęstsze dostępne modele telekonwerterów oferują powiększenia x1,4, x2 i x3 do ogniskowej obiektywu jaki posiadamy. Jednak podpięcie telekonwertera również przełoży się na jasność i ostrość. Dla przykładu podpięcie telekonwertera x2 do obiektywu o ogniskowej 200 mm f:4.0 da nam ogniskową 400 mm przy jasności f:8.0 i jednocześnie zmniejszy o połowę rozdzielczość optyczną obiektywu. Zatem kupno telekonwertera ma sens jedynie wtedy gdy już posiadamy dobry i jasny obiektyw, któremu chcemy zwiększyć możliwości. Jeśli nie posiadamy sprzętu z najwyższej półki, lepiej jest kupić tani teleobiektywy niż droższy, dobry telekonwerter.

  1 - telekonwerter Kenlock x2 w systemie M42, 2 - telekonwerter Sigma x2 w systemie Pentax K 

    Obiektyw Orestegor 500mm, f:5.6 firmy Meyer-Optik Görlitz (wyprodukowany
   w latach 60-tych XX w.) podpięty do lustrzanki cyfrowej Pentax K-50 poprzez
  telekonwerter Sigma APO EX DG x2

  Ciekawą alternatywą dla drogiego nowoczesnego sprzętu dedykowanego do danego systemu fotograficznego jest kupno obiektywu "starej daty" z gwintem mocującym M42 i dokupienie odpowiedniego adaptera/przejściówki systemowej do korpusu aparatu, która kosztuje zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. Obiektywy z gwintem M42 były produkowane przez wiele lat, zanim upowszechniły się mocowania bagnetowe w korpusach lustrzanek. Na aukcjach internetowych wybór takiego sprzętu jest naprawdę ogromny. W dobie fotografii cyfrowej dzięki adapterom systemowym starsze obiektywy otrzymały drugie życie. Kupując obiektyw z gwintem M42 trzeba mieć na uwadze pewne niedogodności, w takich konstrukcjach nie ma autofocusa, manualnie ustawia się przysłonę, często też trzeba zablokować bolec sterujący przysłoną (w nowszych wersjach obiektywów pod gwint M42). W niektórych modelach takich obiektywów trzeba nieco wydłużyć czas ekspozycji, zazwyczaj od 1/3 do 1.0 EV. Również nieco inaczej będą oddane kolory na fotografii, ponieważ zarówno szkło jak i powłoki antyodblaskowe w tego typu sprzęcie nie były skonstruowane pod kątem fotografii cyfrowej. Ostatnią niedogodnością jest duża waga. Stare teleobiektywy z nielicznymi wyjątkami zrobione są z solidnej porcji szkła i aluminium, czasem zdarza się też nieco tworzyw sztucznych. Te wszystkie mankamenty rekompensowane są jednak przez niską cenę tego sprzętu, dobrą, lub wręcz rewelacyjną rozdzielczość optyczną (porównywalną z współczesnymi obiektywami kosztującymi wiele tysięcy zł), oraz niemalże w każdym przypadku brak winiety, o ile korzystamy z lustrzanki w formacie matrycy APS-C. Jak już wyżej zostało wspomniane fotografia dalekoobserwacyjna to fotografia statyczna daleko położonych obiektów. Dlatego w czasie robienia takich zdjęć zazwyczaj ustawia się ostrość tylko raz - na nieskończoność.

  Krótkie teleobiektywy: 1 - Pentacon 135 mm f: 2.8 wersja IV z powłokami MC,  2 - Pentax 18-135 mm f: 3.5-5.6 

  Tutaj pojawia się problem, ponieważ w lustrzankach firmy Nikon by uzyskać ostrzenie na nieskończoność potrzebna jest adapter/przejściówka systemowa z soczewką, która jest zazwyczaj droga. Przejściówki bez soczewki w systemie Nikona nie ostrzą na nieskończoność, chyba że przerobi się obiektyw. W systemach mocowań Pentaxa, Canona, Sony A, 4/3, oraz micro 4/3 i Sony E takie przejściówki/adaptery to tuleje dystansowe, pierścienie lub blaszki zakończone z jednej strony gwintem M42, a z drugiej bagnetem systemowym. Koszt takiej przejściówki jak wspomniano jest niewielki. Tutaj niemal wszystkie przejściówki pozwalają ostrzyć na nieskończoność, ale zdarzają się też wersje które tego nie umożliwiają. Ponadto w nowszych aparatach cyfrowych Pentaxa funkcjonuje automatyczne potwierdzenie ostrości dla obiektywów manualnych, zatem aparat sam pokazuje kiedy już wyostrzyliśmy ręcznie na pożądany obiekt. Do podobnego działania obiektywów M42 w pozostałych systemach konieczna jest nieco droższa przejściówka/adapter z chipem zwanym dandelionem. Niegdyś bardzo drogim, dziś dosyć tanim i ogólnodostępnym.

  Adaptery systemowe: 1 - M42 na Petax K (bez ostrzenia w nieskończoność), 2 - M42 na Pentax K
  (z ostrzeniem w nieskończoność), 3 - M42 na Sony A/Minolta (z ostrzeniem w nieskończoność) 

  Przy zakupie starszego (ale też i nowszego) teleobiektywu mamy czasem do wyboru tradycyjną soczewkową konstrukcję, oraz teleobiektyw lustrzany. Rożnica polega na tym że w obiektywie lustrzanym światło wpadające do obiektywu przez przednią soczewkę odbija się od dwóch luster i poprzez tylną soczewkę pada na matrycę światłoczułą aparatu. Pozwala to skrócić o połowę długość obiektywu, ale musi mieć on za to większą średnicę. W konstrukcji soczewkowej światło przechodzi przez przednią, i wszystkie pozostałe soczewki, po czym kierowane jest tylną soczewką na matrycę aparatu. Dzięki odmiennej konstrukcji obiektywy lustrzane są znacznie lżejsze i znacznie tańsze. Nie ma jednak róży bez kolców. W obiektywie lustrzanym nie możemy regulować przysłony, jest ona stała, ponadto lustro powoduje zmniejszenie się rozdzielczości optycznej całej konstrukcji. Dlatego obiektywy lustrze w większości przypadków nie dorównują ostrością tym tradycyjnym. Powłoki odblaskowe luster z czasem matowieją, co dodatkowo wpływa na spadek rozdzielczości optycznej i odwzorowanie kolorów. Kolejną kwestią jest czystość luster, nawet niewielki kurz na lustrach powoduje brzydkie ciemne plamy na zdjęciach, co nie uwidacznia się aż na taką skalę w obiektywach tradycyjnych. Ponadto łatwiej jest wyczyścić wnętrze i soczewki obiektywu tradycyjnego niż znacznie delikatniejszą powierzchnię lustra. Na koniec należy jeszcze dodać że zarówno starsze, ale również większość obecnie produkowanych obiektywów lustrzanych nie posiada sytemu autofocusa.

  Ostatnim aspektem zakupu obiektywu jest posiadany przez nas aparat cyfrowy z wymienną optyką. Obecnie produkowane są lustrzanki i bezlusterkowce z matrycami wielkości równej wymiarom klatki tradycyjnej błony fotograficznej (36 x 24 mm). Lustrzanki takie noszą miano pełnoklatkowych (Full Frame, FF). Dla takich aparatów ogniskowa podana na obiektywie jest ogniskową właściwą, rzeczywistą. Druga, bardziej rozpowszechniona grupa lustrzanek i bezlustrkowców to aparaty z matrycą światłoczuła typu APS-C. Dla tego typu sprzętu ogniskową podaną na obiektywie musimy pomnożyć x1.5 przy użyciu korpusu firmy Pentax, Sony czy Nikon. A dla korpusów firmy Canon trzeba użyć mnożnika x1.6, by uzyskać realną wartość ogniskowej. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wielkość matrycy. Matryce APS-C są 1.5 lub 1.6 raza mniejsze od matryc pełnoklatkowych. Dlatego światło pada na nie z mniejszego wycinka kadru (zwęża się kąt padania promieni świetlnych na matrycę) niż przy pełnej klatce, co powoduje zwiększenie ogniskowej 1.5, lub 1.6 raza. Dla systemów 4/3 i Mikro 4/3 (Olympus, Panasonic) takie zwiększenie ogniskowej jest dwukrotne. Czyli obiektyw o ogniskowej 100 mm dla pełnej klatki będzie miał ogniskową 200 mm w systemie 4/3. Nieco szerzej o rozmiarach matryc światłoczułych i ich rodzajach napiszę przy innej okazji. O powyższych zależnościach dotyczących ogniskowych w rożnych systemach fotograficznych należy pamiętać, są one istotne przy wyborze teleobiektywu do dalekich obserwacji.

  Poniżej zestawiłem zdjęcia (całe kadry) Elektrowni Opole, widzianej z odległości 56 km, przy użyciu ogniskowych nominalnych obiektywów od 18 mm do 1000 mm. Należy dodać że używałem lustrzanki wyposażonej w matrycę światłoczułą rozmiaru APS-C sytemu Pentax, więc nominalną ogniskową należy pomnożyć x1.5 by uzyskać ogniskową realną.

  Ogniskowa 18 mm na obiektywie, realna 27 mm

  Ogniskowa 24 mm na obiektywie, realna 36 mm

   Ogniskowa 35 mm na obiektywie, realna 52,5 mm

  Ogniskowa 50 mm na obiektywie, realna 75 mm

  Ogniskowa 70 mm na obiektywie, realna 105 mm

  Ogniskowa 100 mm na obiektywie, realna 150 mm

  Ogniskowa 135 mm na obiektywie, realna 202,5 mm

  Ogniskowa 200 mm na obiektywie, realna 300 mm

  Ogniskowa 250 mm na obiektywie, realna 375 mm

  Ogniskowa 300 mm na obiektywie, realna 450 mm

  Ogniskowa 500 mm na obiektywie, realna 750 mm

  Ogniskowa 1000 mm na obiektywie, realna 1500 mm

  Powyższe zdjęcia jednoznacznie wskazują że najlepszymi obiektywami do dalekich obserwacji pod korpusy z matrycami światłoczułymi APS-C będą te w zakresie ogniskowych nominalnych 200-500 mm. Elektrownia Opole jest dosyć niewielkim obiektem, nawet w porównaniu do niezbyt wysokich wzgórz, a pomimo to jest dobrze widoczna przy ogniskowej nominalnej 100 mm, dlatego do dalekich obserwacji nadadzą się również obiektywy o ogniskowych od 100-200 mm, jednak tylko przy fotografowaniu dużych, dobrze eksponowanych obiektów, przy obiektach industrialnych konieczne będzie mocne kadrowanie zdjęcia. Obiektywy o nominalnej stałej ogniskowej powyżej 600 mm są już w dużej mierze niepraktyczne. Nadadzą się jedynie do aparatów pełnoklatkowych. Przy takiej ogniskowej i matrycy APS-C możemy fotografować detale obiektów industrialnych, jednak do zdjęć rozleglejszych gór, czy wzgórz maja one ograniczone zastosowanie. Podobnie sugerowana ogniskowa nominalna dla systemów fotograficznych Olympusa (4/3) powinna zawierać się w przedziale 100-300 mm.

  Teleobiektywy: 1 - Orestegor 500 mm, f: 5.6, przednia soczewka o średnicy 125 mm, 
  2 - Sigma APO DG 100-300 mm f 4.0, przednia soczewka o średnicy 82 mm, 
  3Sigma DL 70-300 mm, f: 4.0-5.6, przednia soczewka o średnicy 58 mm


  Przesadnie wysoka ogniskowa obiektywu prócz zbyt dużego zbliżenia ma również inne minusy. Rzadko zdarza się przejrzystość powietrza, która zapewnia taką widzialność by w 100% wykorzystać możliwości takiego obiektywu. Najczęściej zdjęcia przy takich ogniskowych wyjdą nieco rozmydlone, a użycie niższej ogniskowej poprawi ocenę wizualną zdjęcia. Ponadto obiektyw o większej ogniskowej jest najczęściej cięższy, więc po co dźwigać? skoro i tak nie można w całości skorzystać z możliwości sprzętu. Jedynym uzasadnieniem używania ogniskowych nominalnych powyżej 600 mm w systemach z matrycą APS-C i 4/3 są obserwacje na dystansie powyżej 300 km, jednak te zdarzają się rzadko, i nie w Polsce.

  Tatry Wysokie widziane z Pradziada (dystans 230-240 km), pełny kadr wykonany
  przy ogniskowej nominalnej 500 mm, realna ogniskowa to 750 mm

  Powyższe zdjęcia Elektrowni Opole ilustrują jeszcze jeden problem, który podniosę niejako przy okazji. Wraz ze zwiększaniem się ogniskowej widać wyraźne zmniejszanie się kontrastu na zdjęciach. Jest to zjawisko normalne, ponieważ to co widzimy przy mniejszej ogniskowej, na pierwszym planie, przy większych ogniskowych jest niewidoczne. Dosłownie "uciekają" nam punkty odniesienia kolorów z pierwszego planu na rzecz rozmydlonych, niewyraźnych barw zarejestrowanych z dużej odległości. Zjawisko to jest przyczyną mocnego podkręcania kolorów zdjęć na dużych ogniskowych, tak by wyglądały one atrakcyjnie dla odbiorcy i przypominały kolory obiektów z bliższego planu.


  Komentarze

  Etykiety

  2008.03.221 2010.11.141 2011.07.231 2012.08.151 2012.09.231 2012.10.202 2012.12.012 2012.12.081 2013.03.231 2013.05.201 2013.05.313 2013.06.151 2013.06.161 2013.07.131 2013.07.211 2013.09.282 2013.09.292 2013.12.301 2014.02.162 2014.02.231 2014.05.101 2014.05.311 2014.06.081 2014.06.153 2014.06.161 2014.06.201 2014.06.211 2014.08.121 2014.08.151 2014.08.161 2014.08.181 2014.08.282 2014.09.281 2014.10.091 2014.10.151 2014.10.291 2014.11.021 2014.12.181 2015.01.031 2015.01.101 2015.01.151 2015.01.161 2015.01.291 2015.04.121 2015.04.131 2015.04.191 2015.05.021 2015.05.071 2015.05.081 2015.05.151 2015.05.311 2015.06.021 2015.06.191 2015.09.052 2015.09.091 2015.09.191 2015.09.271 2015.11.081 2015.12.272 2015.12.301 2016.02.061 2016.05.151 2016.05.161 2016.06.061 2016.07.031 2016.07.041 2016.09.291 2017.01.221 2017.03.191 2017.04.241 2017.05.281 2017.06.011 2017.07.261 2017.07.291 2017.09.143 2017.11.231 2017.12.261 2018-07-031 2018.04.141 2018.07.031 2018.07.072 2019.03.171 2019.09.211 2019.09.221 2019.09.291 2019.10.131 2019.10.171 2020.03.141 2020.03.151 2020.03.161 2020.04.271 2020.05.011 2020.05.021 2020.05.292 2020.06.301 2020.07.121 2020.07.272 2020.08.051 2020.08.241 2020.11.221 2020.12.201 2020.12.271 2021-02-151 2021.01.011 2021.01.121 220-240 km1 280-300 km1 300-320 km1 40-60 km1 60-80 km7 80-100 km29 Alpy1 Alpy z Polski1 Babia Góra8 Bałczyna2 Barania Góra2 Baraniec4 Bełczyna1 Beskid Mały3 Beskid Morawsko-Śląski7 Beskid Śląski5 Beskid Żywiecki6 Beskidy2 Biskupia Kopa8 Borowa6 Borówkowa3 Boxberg1 Brodno1 Brzeg Opolski1 Byczyna2 Bystra5 Bytom1 Cementownia Górażdże1 Chaîne des Puys1 Chełmiec5 Ciekawostki4 Czarna Góra1 Czarna Kopa5 Czartowska Skała1 Czechy2 Czyżowice2 Dalekie obserwacje w przeszłości2 DBA1 DDZ1 Definicje1 DGR2 DJA3 DJE9 DKL4 DMI1 DOA5 Dobra widzialność1 Dobromierz1 DOL2 Domaniów1 Domaszkowice2 DPL1 DSR3 DST4 DSW3 DTR6 Dubin1 DW11 DWL5 DWR9 DZG1 Działoszyn1 Dzikowiec1 Elektrociepłownia Czechnica2 Elektrociepłownia Wrocław3 Elektrownia Bełchatów2 Elektrownia Gaj Oławski2 Elektrownia Mycielin1 Elektrownia Opole5 Elektrownia Rybnik1 Elektrownia wiatrowa Pągów2 Eletrownia Bełchatów1 Francja1 FWS2 FZI1 Gać1 Gerlach1 Głogów1 Görlitz1 Gosań1 Góra Świętej Anny3 Góry1 Góry Bardzkie3 Góry Izerskie3 Góry Kaczawskie3 Góry Kamienne4 Góry Opawskie3 Góry Rychlebskie5 Góry Sowie10 Góry Stołowe1 Góry Suche3 Góry Wałbrzyskie6 Grodziec2 Gromnik4 Ikar1 industrial1 Jagodna1 Jakubina1 Jänschwalde1 Jawornik Wielki3 Jerzmanki1 Jesioniki10 Jura1 Kalenica8 Kamery internetowe2 Kamienista1 Karkonosze26 Katedra3 Keprnik8 Kępa1 Kępnica2 Kępno1 KGHM6 Kieżmarski1 Klimczok6 Klosterwappen1 Kłodzka Góra1 Kobyla Góra2 Kobylica2 Kończysta1 Kotlina Kłodzka1 Kotowice2 Kozia Równia1 Koziniec1 Krywań1 Krzyżowa Góra2 Kuchary2 Landeskrone1 Legnica2 Lipska Góra1 Lodowy2 Lubin2 Lubliniec1 Luční hora14 Lututów2 Lysa hora1 Łabski Szczyt2 Łomnica2 Łosiów1 Łysa Góra2 Maciejów1 Malczyce1 Mała Fatra3 Mały Szyszak3 Masyw Centralny1 Masyw Ślęży8 Masyw Śnieżnika3 Moczydlnica Dworska1 Mont Blanc1 Most Rędziński2 Myślibórz1 Namysłów1 Naukowy analfabetyzm3 Niemcy2 Nowogród Bobrzański1 Nowy Śleszów1 OB2 OKL2 OKR3 Oława2 ONA2 ONY9 OPR5 Orlik1 OST2 Pakosław1 Parzynów3 Pilsko5 Piorunkowice1 Piotrkowiczki3 PKE3 PL2 Podstawy dalekich obserwacji2 Pogalewo Wielkie2 Pogórze Kaczawskie1 Pojęcia1 Polica2 Polkowice2 Polwica1 Połom2 Porady2 POT6 PRA3 Pradziad14 Prognozy meteorologiczne1 Prudnik1 Przydatne informacje2 Punkt widokowy18 Puy de Dome1 PWL3 Radogost1 Radunia1 Romanów2 Ropica1 RTCN Żagań-Wichów1 Rudawy Janowickie2 Rymarz1 Saksonia1 Schneeberg1 Schwarze Pumpe1 Serak1 Siekowo1 Skalnik1 Skarszyn2 Skrzyczne4 Sky Tower4 SLU2 Słoneczna1 Słupia pod Bralinem2 Smogornia12 Sowy1 Spotkanie dalekoobserwacyjne1 Srebrna Kopa1 Stogniewice2 Stoh1 Stopień Wodny Malczyce1 Stóg Izerski1 Stronia1 Strzelin1 Studniční hora10 Sudety Wschodnie2 SZA2 Szczeliniec Wielki2 Szeroka Góra2 Szrenica5 Szyb Św. Jakub1 Śląskie Kamienie2 Ślęża13 Śnieżka30 Śnieżnik12 Świętno3 Tatry3 Tatry Wysokie1 Tatry Zachodnie5 Teoria wklęsłej Ziemi3 Timelaps1 Travny2 Trójgarb2 Trzebicko1 Vozka1 Vysoká hole2 Wąsosz1 Webcam1 Wielka Sowa9 Wielki Szyszak14 Wielkopolska7 Wieluń1 Wieruszów1 Wieża Widokowa12 Wińsko1 Włodary1 Wołek2 Woskowice Górne1 Wrocław16 Wzgórza Dalkowskie1 Wzgórza Strzelińskie3 Wzgórze Gajowe2 Wzgórze Gajowickie2 Z samolotu1 Zakrzów1 Zbiornik Pakosław1 Zgorzelec1 Zielona Góra2 ZKA1 Złoczew1 Żeleźniak1 Żyrowski Wierch2
  Pokaż więcej

  Drogi czytelniku, przeglądasz właśnie stronę o dalekich obserwacjach, jest ona efektem wieloletniej pracy i pasji autora do odkrywania nowych rzeczy w miejscach gdzie większość osób nawet nie podejrzewa, że da się dojrzeć coś ciekawego. Pasji, której początki sięgają 2006 roku, pasji która cały czas ewoluuje i napędza mnie do działania. Mam nadzieję, że znajdziesz tu wiele ciekawych dla Ciebie rzeczy oraz przydatnych informacji. Niestety zdjęcia, nawet te najlepsze odwzorowują tylko częściowo okoliczności przyrody i emocje towarzyszące fotografowaniu. Zachęcam mocno do tego abyś sam wybrał się z lornetką lub aparatem fotograficznym w teren, na najbliższą wieżę widokową lub wysokie wzgórze i spróbował zajrzeć dalej, aż za horyzont jaki zwykle obserwujesz. Zapewne kryją się tam rzeczy, których się nie spodziewasz. Tymczasem życzę udanej lektury i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzisz ten zakątek internetu.