Są takie miejsca, które odwiedzane nawet setny raz zawsze cieszą oko i duszę. Takim miejscem bez wątpienia jest wieża widokowa w Świętnie i jej okolice. Ilekroć tu przyjeżdżałem zawsze widok bezkresnej, sosnowej zieleni działał na mnie kojąco, zawsze też był spokój i mało spacerowiczów. Tym razem było jednak inaczej.
Do tej pory Karkonosze ze Świętna obserwowałem dwukrotnie. Było to w
czerwcu 2017 roku (link) i we wrześniu 2019 roku (link). Jednak nie uchwyciłem wtedy śniegu zalegającego w Karkonoszach, ponieważ o
tej porze go nie było. Ale ta sztuka udała się tym razem lepiej... i to dużo lepiej niż myślałem.
Na temat wieży można poczytać otwierając powyższe linki, natomiast symulację
komputerową widoku w kierunku Karkonoszy, wraz z nazwami szczytów można
obejrzeć tutaj. Zdjęcia wykonano 09.05.2021 r.
Pole widzenia powierzchni terenu z wieży widokowej w Świętnie
- Symulacja www.udeuschle.de
- Symulacja www.heywhatsthat.com
- Mapy programu Google Eartch i Google Maps
- Mapy www.openstreetmap.org
- Mapy www.geoportal.gov.pl
- 500 mm 2017/06/Świętno koło Wolsztyna
- 500mm 2019/10/Świetno koło Wolsztyna
- Wikipedia
Świętno (pol.)
Ta obserwacja podoba mi się zdecydowanie najbardziej. Może dlatego, że jednak ten zalegający na szczytach Karkonoszy śnieg, fajnie podkreśla całą ich linię krajobrazu? Tak czy inaczej bardzo ładnie to wygląda. Wieża też niczego sobie. I jak widać, stawianie takowych w znacznej odległości od gór też ma swój sens.
OdpowiedzUsuńNiestety nawet najlepsza fotografia nie jest w stanie oddać tego co widziało oko. Tutaj też trzeba było się trochę wspomagać, bo Karkonosze wystają naprawdę nieśmiało zza Wzgórz Dalkowskich i bez lornetki czy teleobiektywu ciężko było wypatrzeć Karkonosze w pełnym słońcu. Tren w trójkącie Zielona Góra-Wolsztyn-Wschowa jest dosyć urozmaicony. Nie ma tu wielkich przewyższeń ternu i dlatego nawet niewielki pagórek jest dosyć wyraźnym elementem krajobrazu. Ten sosnowy las przypomina mi czasem gigantyczne pole kukurydzy.
UsuńCześć 🙂 czy jest jakaś szansa by z tego miejsca dostrzec Schwarze Pumpe? Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńNie ma szans. Na linii w kierunku Schwarze Pumpe mamy do czynienia z terenem wyżej położonym niż Świętno, chodzi tu o okolice Zielonej Góry i Nowogrodu Bobrzańskiego. Natomiast jest wielce prawdopodobne, że przy zimowym wyżu atmosferycznym i ujemnej temperaturze widać obłoki kondensacyjne z Schwarze Pumpe. Nie byłem nigdy tu w zimie, więc mogę tylko gdybać.
Usuń