Po ośmiu latach od mojej pierwszej obserwacji Karkonoszy z województwa wielkopolskiego ze Stogniewic (obserwacja tutaj) postanowiłem ponownie odwiedzić tą miejscowość w wiadomym celu. Jesień 2021 roku była bardzo sprzyjająca do dalekich obserwacji wykonywanych z obszarów nizinnych w kierunku Sudetów, więc szanse na złapanie tranzytu tarczy słonecznej za Ślężą z okolicy Stogniewic były bardzo duże.
Jak to jednak w życiu bywa, nawet najlepsze i najskrupulatniej wymyślone plany potrafi coś niespodziewanie pokrzyżować. Tym czymś okazała się kukurydza, która pod koniec października nie była jeszcze wszędzie skoszona. Po przybyciu na miejsce okazało się, że pola, z których kiedyś robiłem zdjęcia to kukurydziany busz zasiedlony przez dziki i sarny. Dlatego na szybko trzeba było znaleźć wyjście awaryjne. Szybki rekonesans terenu pozwolił znaleźć mi inną miejscówkę z amboną myśliwską umiejscowioną z dala od kukurydzy w pobliżu Sadogóry. Administracyjnie miejsce, z którego wykonywałem obserwacje należy do Stogniewic, aczkolwiek do najbliższego budynku w Sadogórze jest zaledwie 300 m.
Nowe miejscówka okazała się strzałem w dziesiątkę, choć znajduję się zaledwie około 1 km od starej. Widok z niej okazał się być zupełnie inny, ponieważ widoczne są z niej Sudety Wschodnie. Zdjęcia prezentowane poniżej wykonano 24.10.2021 roku, interaktywną symulację terenu można obejrzeć tutaj, niestety nie uwzględnia ona lasu rosnącego w kierunku Sudetów Wschodnich, dlatego realny widok ogranicza się tylko do wierzchołków najwyższych szczytów.
- Symulacja www.udeuschle.de
- Symulacja www.heywhatsthat.com
- Mapy programu Google Eartch i Google Maps
- Mapy www.openstreetmap.org
- Mapy www.geoportal.gov.pl
- 500 mm 2015/12/ Stogniewice koło Kępna
Kolejna świetna obserwacja z tej okolicy! Jako twój kumpel z Namysłowa dodam, że Sadogóra i Stogniewice to krańce Dolnego Śląska tak jak pobliski Rychtal, tylko administracyjnie leżące w województwie wielkopolskim. Choć w sumie po tylu latach nikt tego nie odróżnia. Pozdro!
OdpowiedzUsuńZnam tą historię, bo to się wszystko tyczy zmian granic wywołanych I Wojną Światową. Gdybym sam miał dzielić na podstawie wiedzy geograficznej, to wszystko co znajduje się na Równinie Oleśnickiej należałoby do Dolnego Śląska a Wysoczyzna Wieruszowska do Wielkopolski, wtedy Sadogóra i Stogniewice mogły by być miejscowościami granicznymi. W wielu miejscach ma mapie kraju jest rozjazd pomiędzy krainami historycznymi a obecnym podziałem administracyjnym. Dla jednoznaczności ja używam obecnego podziału terytorialnego, choć mam świadomość, że granice na przestrzeni dziejów przebiegały rożnie.
UsuńPrzepiękne ekspresyjne fotografie, prawdziwie "światłem malowane", szczególnie te z zachodem słońca nad Ślężą. Gdybym miał wybrać inspirację na fototapetę wielkowymiarową - to ta z zachodzącym słońcem nad Ślężą wygrałaby plebiscyt. Wspaniała kreacja światła, kontrastu, barwy i tematu ... bo to w końcu góra kultu solarnego, która w swe objęcia wchłania słońce. Lepszej "miejscówki" na uwiecznienie tego miejsca i momentu to nie było. Pozdrawiam i życzę wielu miejsc i momentów, a także chęci i cierpliwości na uwiecznianie tak wspaniałych pejzaży:)
OdpowiedzUsuńPiotr Czepułkowski