Wyspa Wolin to wyjątkowo interesujące miejsce, duża liczba atrakcji turystycznych sprawia że trudno je wszystkie odwiedzić, potrzebne jest na to kilka, a może nawet kilkanaście dni. Spośród wielu ciekawych miejsc postanowiłem bezwzględnie odwiedzić te, z których możliwe było zrobienie zdjęć dalekim obiektom. W obrębie Wolińskiego Parku Narodowego zajmującego znaczny obszar wyspy Wolin znajdują się cztery punkty widokowe, są one znane i licznie odwiedzane przez turystów. Są to:
- Wzgórze Gosań
- Kawcza Góra
- Piaskowa Góra
- Wzgórze Zielonka.
Również poza obszarem Wolińskiego Parku Narodowego znajdują się ciekawe miejsca do dalekich obserwacji. Niestety z braku czasu nie wykonywałem na nich zdjęć.
W niniejszej publikacji skupię się na Wzgórzu Gosań i Kawczej Górze, która jest od Wzgórza Gosań znacznie niższa. Oba te miejsca oferują podobne widoki, ale ze względu na różnicę wysokości, wybrałem Gosań jako to "lepsze" miejsce do obserwacji.
Potencjał widokowy Wzgórza Gosań wykorzystywano do celów wojskowych, efektem działań militarnych są dwa schrony wybudowane na szczycie wzgórza i żelbetowa wieżyczka obserwacyjna.
Najważniejszy jest jednak widok na Rugię, wyspę tą widać w kilku częściach, oddzielonych od siebie wodami Bałtyku, część Rugii zasłonięta jest również przez wyspę Greifswalder Oie. Osoby odwiedzające Gosań zazwyczaj nie kierują wzroku, aparatów i lornetek w kierunku w którym widać Rugię, pomimo że jest ona przypuszczalnie często widoczna. Poniższe zdjęcia przedstawione są w kolejności od SW ku NE.
Zdjęcia przedstawiają: Wyspy: Uznam, Greifswlder Oie, Rugię
Zdjęcia wykonane ze: Wzgórza Gosań
Wysokość miejsca obserwacji: 94 m n.p.m.
Współrzędne miejsca obserwacji: 53.95377 N - 14.48653 E
Mapa lokalizacyjna
Maksymalna odległość: Gorlowberg 87,5 km
Zdjęcia wykonano dnia: 2014.09.28
Sprzęt: Sony a100 + Orestegor 500mm
Opis zdjęć: 500mm
Obiektywny współczynnik trudności: 32.85 pkt dla Gorlowberg
Widzę że Alfa100 daje radę :)
OdpowiedzUsuńJa do dziś używam A200 i nie zamierzam zmieniać. To fajny sprzęt.
Pozdrawiam.
Sony Alfa 100 to pancerny aparat, pierwsze Alfy tak miały, najlepsza była a230, jej zdjęcia miały małe szumy pomimo matryc CCD. Późniejsze Alfy też były dobre, teraz Sony robi plastikowe zabaweczki.
OdpowiedzUsuńCiekawy blog. Pozdrawiam.