- Wieża położona jest na wzgórzu Winnica, ma ono trzy niewielkie kulminacje, a najwyższa z nich ma 104,7 m n.p.m. i leży na północ od wieży.
- Stoki wzgórza były niegdyś winnicami hrabiego Czarneckiego.W bezpośrednim sąsiedztwie wieży znajdują się ruiny posiadłości należącej do hrabiego z zachowaną piwnicą, gdzie niegdyś składowano wino.
- Wieża posadowiona jest na wysokości 101,7 m n.p.m., na południowej kulminacji wzgórza.
- Wstęp na wieżę jest ogólnodostępny, aczkolwiek w przeszłości pobierano za wejście na nią 2 zł (bilet normalny) i 1 zł (ulgowy).
- Wieża ma 30 m wysokości całkowitej, a taras widokowy znajduje się +/- na 26 metrze, co daje wysokość bezwzględną obserwatora około 128 m n.p.m.
- Fundatorami wieży jest Gmina Przemęt, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Nadleśnictwo Kościan, Powiat Wolsztyński, Bank Spółdzielczy we Wschowie, firma ROL-MAT BIS z Nowej Wsi oraz Zakład Wyrobów Betonowych Mochów.
- Otwarcie wieży nastąpiło 25.11.2011 r.
- Na wieżę prowadzą 142 drewnie stopnie.
- Wieża ma konstrukcję drewnianą z elementami metalowymi, posiada trzy słupy podporowe boczne i jeden wewnętrzny, deski podłogowe są ciasno ułożone i dopasowane a poręcze i balustrady bardzo solidne!
- Wieża na chwilę obecną (początek 2020 r.) powinna przejść konserwację. Widać bardzo wyraźne zużycie desek podłogowych na tarasie widokowym i na klatce schodowej. Poręcze oraz balustrady są w bardzo dobrym stanie.
- Wieża nie jest stabilna, przy lekkim wietrze konstrukcja wyraźnie pracuje. Również przy wchodzeniu osób na wieżę cała konstrukcja drga do tego stopnia, że fotografowanie ze statywu na szczycie wieży jest bardzo mono utrudnione.
- Pod wieżę widokową można podjechać autem z normalnym zawieszeniem, auta o obniżonym zawieszeniu mogą się zawiesić na nierównościach.
Wyświetl większą mapę
Lokalizacja wieży widokowej w Siekowie
- Symulacja www.udeuschle.de
- Symulacja www.heywhatsthat.com
- Mapy programu Google Eartch i Google Maps
- Mapy www.openstreetmap.org
- Mapy www.geoportal.gov.pl
- Mapy www.emimaps.emitel.pl
- Mapy www.beta.btsearch.pl
- Wikipedia Siekowo (pl.)
- Wikipedia Kraftwerk Jänschwalde (niem.)
- Wikipedia Kühlturm (niem.)
- www.przemet.pl
- www.gckib.org.pl
- www.wolsztyn.naszemiasto.pl
Tak jak wspomniał już gdzieś Krzysiek_S: ta wieża została chyba stworzona do DO w fazie projektu. Karpackie wieże mają często koncept śmiechu warty, nawet pod kątem podziwiania zwykłej, okolicznej panoramy, nie wspominając już nawet o dalekich obserwacjach. Nie pierwszy raz o tym wspominam w swoich wypowiedziach, ale smuci mnie fakt budowania takich obiektów bez głębszego przemyślenia.
OdpowiedzUsuńWątpię, żeby coś poza obłokiem było widocznie z Janschwalde, bo z Zielonej Góry, i to z najwyższego jej punktu, też widywałem sam obłok.
OdpowiedzUsuńNa zdjęciu z Cigacicami widać wieżę kościelną. Podejrzewam, że w Kębłowie.
Światełko koło obłoków jakieś jest, ale nie wiem co to. W Janschwalde były kiedyś 3 kominy o wysokości 300 m (obecnie całkowicie zburzone), ale nawet one nie mogły być z Siekowa widoczne. No właśnie, a te budynki na Wzgórzu Braniborskim mają niezły potencjał. Są nawet widoczne z Łysej Góry, tylko gdy opisywałem zdjęcia nie wiedziałem, że to Zielona Góra:
Usuńhttps://500-mm.blogspot.com/2017/12/ysa-gora-w-g-kaczawskich.html