Dokoła ciemno i zimno, przez 100 km jazdy wyprzedziły nas zaledwie dwa auta, temperatura wyświetlana na panelach LED to około -5 stopni, razem ze Zbyszkiem mkniemy autostradą A4 - jedziemy na wschód. Można powiedzieć, że dwojako, ponieważ jedziemy autostradą na wschód w kierunku Górnego Śląska aby zjawić się o wschodzie słońca na Lubszeckiej Górze. Przy okazji ścigamy się z czasem, ponieważ nadciąga front atmosferyczny z opadami. Ale zacznijmy od początku.
Cofnijmy się zatem do 8 marca 2019 roku. Dzień z piękną widzialnością, tak się składa, że fotografuję Karpaty i Górny Śląsk z Biskupiej Kopy (zdjęcia tutaj). Na horyzoncie moją uwagę przyciągają dwa wyraźne "guzy" - dobrze wyeksponowane wzgórza, o których istnieniu nie wiedziałem. Są to wzniesienia Grójec i Lubszecka Góra widziane z dystansu ponad 100 km (zdjęcie tutaj). Po przeanalizowaniu zasobów internetowych znajduję zdjęcia Tatr wykonane z Lubszeckiej Góry pod koniec września 2012 roku (zdjęcia tutaj) i zapada decyzja, że muszę powtórzyć tą obserwację, trzeba tylko poczekać na odpowiednie warunki i znaleźć czas.
Przy okazji jednego z letnich wyjazdów zbadałem wstępnie teren pomiędzy Lubszą a Psarami, okazuje się on rewelacyjnym punktem widokowym z wygodnym dojazdem. Po raz drugi zjawiłem się na Lubszeckiej Górze w celach towarzyskich, niejako przy okazji. Po udanych obserwacjach Tatr z Góry Zborów (zdjęcia tutaj) spotykam się tu z Czarnym, który też fotografował w tej okolicy. Dalekich obserwacji z Lubszeckiej Góry już nie zrobiliśmy, pogoda wieczorem nie była tak łaskawa jak rano, ale to bez większego znaczenia, dobrze było choć chwilę porozmawiać. Bliżej zachodu słońca podjeżdża w nasza stronę auto i zaczynamy ciekawą dyskusję z jednym z okolicznych mieszkańców. Naszą uwagę przykuło, że dużo od nas straszy, wesoły pan jest świetnie zorientowany, że z miejsca, w którym stoimy widać czasem Tatry, Beskidy i Sudety Wschodnie. Ponadto widać było, że mamy do czynienia z zapalonym przyrodnikiem, który o walorach okolicy mógłby jeszcze wiele opowiedzieć, na pożegnanie przedstawia się nam jako Czesław Tyrol.
Wróćmy do teraźniejszości. Po ciemku, 12.01.2021 r. mkniemy ze Zbyszkiem autostradą A4 w kierunku wschodnim i uciekamy przed nadciągającym z północnego-wschodu frontem atmosferycznym związanym z niżem zlokalizowanym nas Skandynawią. Wyż kontynentalny nad Rosją i Ukrainą słabnie z minuty na minutę a zachmurzenie frontowe i wilgotniejsze powietrze przesuwa się w ekspresowym tempie z Wielkopolski nad Opolszczyznę, Górny Śląsk i Małopolskę. Czuć to też w kościach, wiatr i minusowa temperatura bardzo potęgują odczucie chłodu. Na południowym-wschodzie warunki atmosferyczne jeszcze dobre, ale nie wiadomo jak dokładnie będzie, pogada szybko się psuje. Na Lubszeckiej Górze zjawiamy się chwilę przed 7:00 rano, czyli prawie równo z astronomicznym świtem. Pierwsze chmury frontowe są dokładnie nad nami. Zdjęcia wykonujemy kilka minut później, Babia Góra widoczna jest gołym okiem, Tatry majaczą gdzieś na horyzoncie, nad Małopolską wyż jeszcze nie osłabł tak bardzo, ale już o wschodzie słońca, czyli około 7:40 nie widać kompletnie nic, a chmury frontowe przesunęły się w tym czasie o około 40-60 km. Interaktywną symulację widoku w obserwowanym kierunku można obejrzeć tutaj.
- Symulacja www.udeuschle.de
- Symulacja www.heywhatsthat.com
- Mapy programu Google Eartch i Google Maps
- Mapy www.openstreetmap.org
- Mapy www.geoportal.gov.pl
- 500 mm 2019/04/Biskupia Kopa
- 500 mm 2021/03/Góra Zborów
- Meteo.pl Prognostyczna mapa ciśnienia na poziomie morza (2021-01-12)
- Meteo.pl Prognostyczna mapa opadów (2021-01-12)
- Meteo.pl Prognostyczna mapa temperatury powietrza i linii prądu (2021-01-12)
- Wikipedia
Huta Katowice (pol.)
- Dalekieobserwacje.eu Tatry i Beskidy z Lubszy
- Dalekieobserwacje.eu Tatry i Mała Fatra z Sarnowa
- Dalekieobserwacje.eu Tatry i Beskid Żywiecki z Choronia koło Częstochowy
- YouTube/kanał Sat24 z archiwalnymi zdjęciami satelitarnymi Sat24 video impression for Tuesday, January 12, 2021
- Aeronautical obstacles of Poland (Mapa Przeszkód Lotniczych na terenie Polski)
piękne zdjęcia
OdpowiedzUsuńCześć, dziękuję serdecznie za wpis gdyż był mi niezwykle pomocny podczas wczorajszych strzałów z Lubszy :) mocno zastanawia mnie Królewski Nos, gdyż wg symulacji jest to Jaworowy szczyt a dalsza grań Sławkowskiego chowa się za Jaworowym - nie czepiam się tylko zaciekawiło mnie to :) pozdr
OdpowiedzUsuńZgadza się, w momencie tworzenia publikacji symulacja w udeuschle.de korzystała jeszcze ze starego modelu terenu i nie do końca odwzorowywał on wszystko tak jak trzeba. Teraz już jest to znacznie lepiej wizualizowane i bez wątpienia to Jaworowy.
Usuń