Pradziad

    Pradziad o wysokości 1491 m n.p.m, to jak wszystkim wiadomo najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich, oraz szósty pod względem wysokości szczyt w całych Sudetach. Odwiedzają go zarówno w miesiącach zimowych jak i letnich dziesiątki tysięcy turystów. Nic w tym dziwnego, łatwo jest wejść na Pradziada, jest też zaplecze turystyczne, a na dodatek widoki z Pradziada są naprawdę niesamowite. Właśnie dzięki widokom Pradziad w oczach dalekich obserwatorów powinien być czymś w rodzaju świętej góry. Dalecy obserwatorzy zrobili dziesiątki zdjęć Pradziadowi z "nizin", a kilku nielicznych (do których ja również szczęśliwie należę) miało okazję zrobić z Pradziada zdjęcia w warunkach które pozwalały na obserwację obiektów oddalonych o blisko 240 km.
     W dzisiejszej odsłonie przedstawię zdjęcia na których uwieczniłem z Pradziada Góry Wałbrzyskie, Kamienne oraz Rudawy Janowickie. Warunki były wybitnie inwersyjne choć nie manifestowało się to dużą ilością mgieł. Gdy wychodziłem w nocy z Karlovej Studanki mróz szczypał w ręce, natomiast już na Pradziadzie, tuż przed wschodem słońca temperatura wynosiła 18 stopni Celsjusza.


Widok w stronę Gór Wałbrzyskich, Gór Kamiennych i Rudaw Janowickich z Pradziada z ogniskowej 70 mm
     Zdjęcia zamieszone poniżej zrobiłem około godzinę po wschodzie słońca z drogi dojazdowej na Pradziada, z wysokości około 1475 m n.p.m. Analizując poniższe zdjęcie z symulacją widoku należy zwrócić uwagę na nieco "powykrzywiane" wierzchołki Gór Kamiennych, jest to efekt lekkiego mirażu inwersyjnego.

Widok w stronę Gór Wałbrzyskich, Gór Kamiennych i Rudaw Janowickich z Pradziada z ogniskowej 200 mm

Widok w stronę Gór Wałbrzyskich, Gór Kamiennych i Rudaw janowickich z Pradziada z ogniskowej 200 mm
 Widok w stronę Gór Kamiennych i Rudaw Janowickich (zaznaczonych na niebiesko) z Pradziada z ogniskowej 200 mm
Zdjęcie w orginalnym rozmiarze

 Symulacja widoku w stronę Gór Kamiennych i Rudaw Janowickich z Pradziada z ogniskowej 200 mm
Symulacja w pełnym rozmiarze


     Widok ze szczytu Pradziada jest już odmienny, oprócz Gór Kamiennych i Rudaw Janowickich widać również Chełmiec, Borową i Suchą które należą do Gór Wałbrzyskich. Porównując widok ze szczytu Pradziada z symulacją terenu należy zwrócić uwagę na widoczne deformacje obrazu gór wywołane mirażem inwersyjnym. Odmiennie niż powinna wygląda Włostowa (903) oraz bezimienny szczyt usytuowany na lewo od Turzyny (898). Również Waligóra (933) nie wygląda tak jak na zdjęciach zrobionych z drogi dojazdowej na szczyt. Na poniższych zdjęciach jest nieco niższy od Suchawki (928) która w rzeczywistości jest od niego niższa o 5 metrów.

Widok w stronę Gór Wałbrzyskich, Gór Kamiennych i Rudaw Janowickich z Pradziada z ogniskowej 300 mm

 Widok w stronę Gór Wałbrzyskich, Gór Kamiennych i Rudaw Janowickich (zaznaczonych na niebiesko) z Pradziada z ogniskowej 300 mm
Zdjęcie w orginalnym rozmiarze

 Symulacja widoku w stronę Gór Wałbrzyskich, Gór Kamiennych i Rudaw Janowickich z Pradziada z ogniskowej 300 mm
Symulacja w pełnym rozmiarze

warto również zapoznać się z
Interaktywną symulacją widokuPokaż Z Pradziada na większej mapieAutor zdjęć: 500mm
Zdjęcia przedstawiają:  Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne oraz Rudawy Janowickie
Zdjęcia wykonane z:  Pradziada (z drogi dojazdowej na wysokości około 1475 m n.p.m., poniżej kamienia granicznego Księstwa Biskupów Wrocławskich, oraz z południowej części szczytu, na wysokości około 1487 m n.p.m.)
Wysokość miejsca obserwacji:  około 1475 - 1487 m n.p.m.
Współrzędne miejsca obserwacji:  50.08511 N - 17.23161 E (droga dojazdowa), 50.08281 N - 17.22982 E (szczyt Pradziada)
Mapa lokalizacyjna
Maksymalna odległość:  Wołek 124,3 km
Zdjęcia wykonano dnia:  2012.10.20
Sprzęt:  Sony a100 + Sigma 70-300 mm
Opis zdjęć: 500mm
Obiektywny współczynnik trudności:  6,57 pkt dla Wołka
Komentarze

 1. Że też się tak chce dźwigać te rury i statywy. Nie prościej na google earth sobie widok pochylić? ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. oj ciężkie są ter rury i statywy. Trzeba pomyśleć o tragarzu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak Pan sądzi - ile razy w roku widać Tatry a ile np. Alpy z tego szczytu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tatry są z Pradziada dosyć częstym widokiem późną jesienią i w zimie, natomiast latem można zapomnieć to takich obserwacjach. W sezonie jesienno-zimowym z częstymi inwersjami termicznymi Tatry z Pradziada widać nawet kilkanaście razy. Czasem gdy pojawia się okienko pogodowe nawet kilka dni z rzędu. Widać je najczęściej o poranku, za dnia, w pełnym słońcu raczej rzadko. W końcu Tatry wystają ponad Beskidy na ponad kilometr. Alpy to zjawisko skrajnie rzadkie, do tej pory obserwowane 2 razy. Myślę że średnio raz do roku zdarzy się dzień że Alpy są widoczne lepiej lub gorzej.

   Usuń
  2. A Pan patrzy w stronę Alp będąc na szczycie za każdym razem ?

   Usuń
  3. Dziwne pytanie... ale odpowiem... oczywiście że tak. Zwykle robię przynajmniej jedną sesję foto. na dużej ogniskowej dokoła, w każdym kierunku. Często w domu można dojrzeć na zdjęcia to co umknęło w terenie.

   Usuń
  4. Czy istnieje choć cień szansy aby zobaczyć stąd Tatry w lato ?

   Usuń
  5. Cień szansy zawsze istnieje, ale jest bardzo znikomy. Nawet jeśli zdarzy się dobra przejrzystość powietrza to jednak położenie słońca dla obserwacji Tatr z Pradziada w lecie jest niekorzystne. Najlepsze jest własnie późną jesienią i zimą.

   Usuń
  6. Jeszcze odnośnie Alp, skoro tylko 2 razy były widoczne, to czy inni ludzie nie widzieli ich,skoro można je zobaczyć raz w roku ?

   Usuń
  7. Muszę zacząć od pewnego wyjaśnienia moich wcześniejszych słów: "Myślę że średnio raz do roku zdarzy się dzień że Alpy są widoczne lepiej lub gorzej" sformułowanie "średnio" oznacza że może zdarzyć się rok gdzie Alpy będą widoczne 2-3 razy, a potem przez 3 lata nie będzie możliwości zobaczenia Alp z Pradziada. Takie sformułowanie nie oznacza dosłownie że można zobaczyć Alpy raz w roku.

   "skoro tylko 2 razy były widoczne" - były widoczne zapewne więcej razy, jednak istnieją tylko dwie relacje, w tym jedna potwierdzona zdjęciami że taka obserwacja jest możliwa.

   " czy inni ludzie nie widzieli ich" - nie ma na to jakichkolwiek relacji, ani dowodów w postaci zdjęć. W kierunku na Alpy nie ma żadnych atrakcyjnych widoków dlatego nikt nie robi w tym kierunku zdjęć, a jeśli już to na na niedostatecznym zbliżeniu. Na stronie:
   http://roweromaniakk.blogspot.com/2017/01/schneeberg-widziany-z-pradziada.html
   widać wyraźnie jak duże zbliżenie wykorzystano i jak dokładnie trzeba celować. Po prostu trzeba wiedzieć precyzyjnie gdzie patrzeć.

   Usuń
  8. Odnośnie Alp, czy jest tak, że jak są warunki, to wypada to np. w środku tygodnia? I jaka jest szansa, że jak są warunki, to Alpy są widoczne ?

   Usuń
  9. Alpy mogą być widoczne, jak się jest na szczycie, ale ludzie mogą je mylić z jakimś innymi szczytami :) A Pan ile razy był w ogóle na Pradziadzie? Proszę o odp.

   Usuń
  10. :) Nie wiem jak się ustosunkować do pierwszej części pytania. Może napiszę tak: warunki atmosferyczne mają się nijak do kalendarza.

   Na drugą cześć pytania niejako już odpowiedziałem, a takie szacunki jak poniższe może zrobić każdy. Jeśli przyjąć że Alpy z Pradziada prawdopodobnie mogą być widoczne średnio 1, a nawet 2 razy w roku to w skali roku mamy szansę poniżej 1%. W skali udokumentowanych wypraw na Pradziada w czasie dobrej widzialności taka szansa wzrasta. Robert J. polował kilkadziesiąt razy na Alpy w dobrych warunkach i udało mu się to jedynie 2 razy. Inni też polowali, bez skutku. Zatem można ostrożnie szacować że nie będzie to więcej niż 2-3%.

   Usuń
  11. Czyli z Pradziada czy ze Śnieżnika, Alpy raczej nie za bardzo są widoczne. Bardziej można się starać o widok na Tatry z Pradziada czy Karpaty ze Śnieżnika

   Usuń

Prześlij komentarz

Komentuj bez logowania jako ANONIMOWY