Dzisiejsze zdjęcia dalekoobserwacyjne są dziełem
Arkadiusza Kucharskiego który będąc na Landeskrone wykorzystał w pełni potencjał widokowy tego miejsca.
Landeskrone to wzniesienie które wyraźnie góruje ponad pobliskim Zgorzelcem/
Görlitz i okolicami. Niestety Wikipedia podaje mnóstwo bzdur na temat genezy powstania tej góry. Żeby nie rozpisywać się w tym temacie
odsyłam do pewnego obrazka udostępnionego przez Muzeum Historii Naturalnej w
Görlitz.
Od autora zdjęć dowiedziałem się że na Landeskrone można wejść spacerem w około 30 minut, a wejście na wieżę widokową jest zawsze otwarte. W czasie robienia zdjęć wiał silny wiatr, a chwilę po skończonej sesji fotograficznej zachmurzyło się i zaczęło podać.
Widok z Landeskrone w kierunku zachodnim
Widok w kierunku Pogórza Kaczawskiego, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich przed wschodem Słońca
Szerszy kadr obejmujący również Karkonosze i Góry Izerskie
W kierunku północno-wschodnim widoczne są kominy nieczynnej elektrowni w Zielonce
Elektrownia Zielonka opalana była węglem brunatnym z podziemnej kopalni "Kaławsk". Początkiem końca tej kopalni była katastrofa górnicza w szybie "Rygle II" mająca miejsce dnia 22 stycznia 1970 roku. Do szybu gdzie pracowało 42 górników wdarła się woda, pięciu z nich nie udało się uratować.
Bardziej na wschód widać północne krańce Pogórza Kaczawskiego
Północny kraniec Pogórza Kaczawskiego to też obszar górniczy, na wzniesieniu Kopka działają kamieniołomy piaskowca, a we wsi Grodziec u podnóża góry Grodziec działała kopalnia miedzi" Upadowa" zanim ktokolwiek słyszał o czymś takim jak KGHM.
W kierunku wschodnim widać Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie
Karkonosze i zachodnia część Gór Izerskich
Góry Izerskie i Grzbiet Jesztiedzki
Obłoki kondensacyjne elektrowni w Turowie
Widok w kierunku północnym
Landeskrone daje również możliwość obserwacji obiektów industrialnych na terenie Niemiec i Polski. Najdalszym takim obiektem jaki można zobaczyć w Polsce jest najprawdopodobniej górna cześć komina elektrociepłowni w Polkowicach (z odległości 88 km). W Niemczech można dojrzeć górne partie chłodni kominowych elektrowni węglowej Boxberg (41 km). Elektrowni Janschwalde i Schwarze Pumpe nie zobaczymy, za to w mroźne, słoneczne i niezbyt wietrzne zimowe dni można pokusić się o obserwacje horyzontu, na którym prawdopodobnie dostrzeżemy obłoki kondensacyjny z tych dwóch elektrowni.
Być może odległość najdłuższej obserwacji, czyli 77 km, nie robi na pewnej grupie ludzi duże go wrażenia, bo dla przykładu ze znacznie mniejszej wysokości w okolicy Trzebnicy można widzieć na 120 km. Jednak pod uwagę trzeba wziąć fakt że Landeskrone leży na bliskim przedgórzu Gór Izerskich i Karkonoszy, również w kierunku wschodnim istnieje wiele wysokich wzniesień które zasłaniają dalszy widok (dla przykładu nie widać Ostrzycy Proboszczowickiej która ma nieco ponad 500 m n.p.m.) Biorąc pod uwagę powyższe ograniczenia geograficzne trzeba przyznać ze widok Rudaw Janowickich z Landeskrone jest bardzo przyzwoitą obserwacją w warunkach sudeckich.
OdpowiedzUsuń