Landeskrone

   Dzisiejsze zdjęcia dalekoobserwacyjne są dziełem Arkadiusza Kucharskiego który będąc na Landeskrone wykorzystał w pełni potencjał widokowy tego miejsca. Landeskrone to wzniesienie które wyraźnie góruje ponad pobliskim Zgorzelcem/Görlitz i okolicami. Niestety Wikipedia podaje mnóstwo bzdur na temat genezy powstania tej góry. Żeby nie rozpisywać się w tym temacie odsyłam do pewnego obrazka udostępnionego przez Muzeum Historii Naturalnej w Görlitz.

    Od autora zdjęć dowiedziałem się że na Landeskrone można wejść spacerem w około 30 minut, a wejście na wieżę widokową jest zawsze otwarte. W czasie robienia zdjęć wiał silny wiatr, a chwilę po skończonej sesji fotograficznej zachmurzyło się i zaczęło podać.

Widok z Landeskrone w kierunku zachodnim

Widok w kierunku Pogórza Kaczawskiego, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich przed wschodem Słońca

 Szerszy kadr obejmujący również Karkonosze i Góry Izerskie

 W kierunku północno-wschodnim widoczne są kominy nieczynnej elektrowni w Zielonce

   Elektrownia Zielonka opalana była węglem brunatnym z podziemnej kopalni "Kaławsk". Początkiem końca tej kopalni była katastrofa górnicza w szybie "Rygle II" mająca miejsce dnia 22 stycznia 1970 roku. Do szybu gdzie pracowało 42 górników wdarła się woda, pięciu z nich nie udało się uratować.

Bardziej na wschód widać północne krańce Pogórza Kaczawskiego

Północny kraniec Pogórza Kaczawskiego to też obszar górniczy, na wzniesieniu Kopka działają kamieniołomy piaskowca, a we wsi Grodziec u podnóża góry Grodziec działała kopalnia miedzi" Upadowa" zanim ktokolwiek słyszał o czymś takim jak KGHM.

 
W kierunku wschodnim widać Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie

Karkonosze i zachodnia część Gór Izerskich

Góry Izerskie i Grzbiet Jesztiedzki

Obłoki kondensacyjne elektrowni w Turowie

Widok w kierunku północnym

    Landeskrone daje również możliwość obserwacji obiektów industrialnych na terenie Niemiec i Polski. Najdalszym takim obiektem jaki można zobaczyć w Polsce jest najprawdopodobniej górna cześć komina elektrociepłowni w Polkowicach (z odległości 88 km). W Niemczech można dojrzeć górne partie chłodni kominowych elektrowni węglowej Boxberg (41 km). Elektrowni Janschwalde i Schwarze Pumpe nie zobaczymy, za to w mroźne, słoneczne i niezbyt wietrzne zimowe dni można pokusić się o obserwacje horyzontu, na którym prawdopodobnie dostrzeżemy obłoki kondensacyjny z tych dwóch elektrowni.

Zapraszam również do obejrzenia zdjęć na blogu autora oraz w galerii Google+ 

Autor zdjęć: Arkadiusz Kucharski
Zdjęcia przedstawiają: Pogórze Kaczawskie, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Karkonosze, Góry Izerskie i Grzbiet Jesztiedzki
Zdjęcia wykonane z:  Landeskrone
Wysokość miejsca obserwacji:  420 m n.p.m. + 10 m (wieża widokowa)
Współrzędne miejsca obserwacji:  51.12945 N -  14.9329 E
Mapa lokalizacyjna
Maksymalna odległość:  Wołek 77,3 km
Zdjęcia wykonano dnia:  2014.10.15
Sprzęt:  Fuji X-S1
Opis zdjęć: 500mm
Obiektywny współczynnik trudności: 4,57 pkt do Wołka

Komentarze

  1. Być może odległość najdłuższej obserwacji, czyli 77 km, nie robi na pewnej grupie ludzi duże go wrażenia, bo dla przykładu ze znacznie mniejszej wysokości w okolicy Trzebnicy można widzieć na 120 km. Jednak pod uwagę trzeba wziąć fakt że Landeskrone leży na bliskim przedgórzu Gór Izerskich i Karkonoszy, również w kierunku wschodnim istnieje wiele wysokich wzniesień które zasłaniają dalszy widok (dla przykładu nie widać Ostrzycy Proboszczowickiej która ma nieco ponad 500 m n.p.m.) Biorąc pod uwagę powyższe ograniczenia geograficzne trzeba przyznać ze widok Rudaw Janowickich z Landeskrone jest bardzo przyzwoitą obserwacją w warunkach sudeckich.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentuj bez logowania jako ANONIMOWY