Wińsko

Wzgórza Wińskie (lub wg. starszej literatury Winieckie) są przedłużeniem strefy Wzgórz Trzebnickich na zachód, jednak w przeciwieństwie do Wzgórz Trzebnickich przybierają one układ południkowy. Wzgórza Wińskie są też niższe, osiągają wysokość maksymalnie 201 m n.p.m, a w swej najwyższej części, zlokalizowanej w okół Wińska jest to średnio 160-180 m n.p.m. Południowa i środkowa część tych wzgórz jest zalesiona, dlatego nie ma tu dogodnych miejsc do obserwacji, jedynie na niewielkiej przestrzeni, na ich południom skłonie - w rejonie Konar, Moczydlnicy Dworskiej i Klasztornej można zapolować na dalekie widoki. Samo Wińsko leży w północnej części Wzgórz Wińskich na dosyć rozległym spłaszczeniu, przez co trudno znaleźć w tej okolicy dobre miejsce do dalekich obserwacji. Potencjalnie najlepszym takim miejscem jest wieża kościoła pw. Michała Archanioła w Wińsku.

Wińsko to miejsce skąd można obserwować niewielki wycinek Sudetów Wschodnich, jest to jednak dość trudne zadanie, ponieważ dobra widzialność w tym kierunku i na dystansie prawie 150 km zdarza się niezbyt często. Dodatkowo nie można liczyć na pomoc Słońca, ponieważ w sezonie kiedy można spodziewać się dobrych warunków Słońce wschodzi i zachodzi w zupełnie niesprzyjającej orientacji względem Sudetów Wschodnich.

Poniższe zdjęcia wykonano 19.03.2017 r. ze skrzyżowania ulic 8 Maja i Wschodniej w Wińsku, z wysokości 181 m n.p.m. Komputerową symulację widoku wraz z nazwami szczytów można obejrzeć tutaj.

Widok ze skrzyżowania ulic 8 Maja i Wschodniej w Wińsku w kierunku Ślęży i Sudetów Wschodnich [fot. 7 mpx]

Ślęża widziana z 67 km, zdjęcie wykonane przy ogniskowej 600 mm [fot. 3,4 mpx]

Czernica (135 km) i Borówkowa (121 km) w Górach Rychlebskich widziane z Wińska,
zdjęcie wykonane przy ogniskowej 600 mm [fot. 3,4 mpx]

Masyw Keprnika widziany z odległości 146-150 km, zdjęcie wykonane przy ogniskowej 300 mm [fot. 3,4 mpx]

Resztkowa pokrywa śnieżna w Masywie Keprnika, widziana z Wińska,
zdjęcie wykonane przy ogniskowej 300 mm [fot. 3,4 mpx]

Podsumowując jest to druga daleka obserwacja Jesioników z powiatu Wołowskiego (pierwsza obserwacja z 2015 r. do obejrzenia tutaj). Ponadto jest to obserwacja Jesioników z najbardziej na północ oddalonego punktu, oraz jedna z najdalszych w historii wykonana z nizin. 

Komentarze

 1. Ładnie :) Nawet śnieg widać na szczycie :) Był to planowany wypad ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taką obserwację planowałem od dawna. Celem tego wypadu były okolice Trzebnicy, ale gdy okazało się że widzialność w kierunku Jesioników jest bardzo dobra pojechałem do Wińska.

   Usuń
  2. Dziękuję za odp.

   Usuń
  3. Na wzgórzu na południu (najwyższy punkt w okolicy) stoi wieża, chyba przeciwpożarowa. Widać ją zresztą na pierwszym zdjęciu. Świetnie by się sprawdziła jako widokowa...

   Usuń

Prześlij komentarz

Komentuj bez logowania jako ANONIMOWY