Prawie każda moja wyprawa na wschód słońca zaczyna się w domu... najpierw od planowania trasy, szacowania czasów i dystansów, a potem od pobudki gdzieś w środku nocy i doprowadzeniem się kawą do porządku. Tym razem nie było inaczej. Za cel obrana była Śnieżka. Byłem już na niej nie raz, ale poranny widok przy wysokiej inwersji jest czyś nie do opisania i z dużą nawiązką rekompensuje nieprzespaną noc. W związku z tym, że inwersja była wysoko miało nie być dalekich widoków, wypad w góry miał być czysto turystyczny, ale i tak zabrałem ze sobą teleobiektyw i statyw.
- Symulacja www.udeuschle.de
- Symulacja www.heywhatsthat.com
- Symulacja www.heywhatsthat.com
- Mapy programu Google Eartch i Google Maps
- Mapy www.openstreetmap.org
- Mapy www.geoportal.gov.pl
- 500 mm 2014/06/Śnieżka
- 500 mm 2014/08/Śnieżka
- 500 mm 2015/08/Śnieżka
- 500 mm 2016/01/Śnieżka
- 500 mm Dalekie obserwacje z Karkonoszy w XIX w.
- Dalekieobserwacje.eu Jeseniki i Śnieżnik ze Śniezki
- Dalekieobserwacje.eu Sky Tower ze Śnieżki
- Dalekieobserwacje.eu Elektrownie Boxberg oraz Schwarze Pumpe podczas zachodu słońca ze Śnieżki
- Wikipedia Schwarze Pumpe power station (Ang.)
- Wikipedia Boxberg power station (Ang.)
Coś wspaniałego. Wschód słońca na Śnieżce, to moje niespełnione marzenie. Pewnie tego dnia ze Śnieżnika i Pradziada, też można było uchwycić nie lada widoki.
OdpowiedzUsuńChwilę po wschodzie słońca Pradziad zniknął w chmurach na dobre a przez Śnieżnik przewiewało już chmury. Na zachodzie w kierunku Niemiec była zdecydowanie lepsza pogoda. Jak działały schroniska to można było z Domu Śląskiego atakować wschody słońca na Śnieżce, to było duże udogodnienie.
UsuńJaką prognozę pogody byś polecił w kwestii sprawdzania inwersji i tym podobnych?
OdpowiedzUsuńTak z wyprzedzeniem tygodnia do oszacowania co z grubsza będzie używam windy.com Na kilku modelach prognozy średnioterminowej można podejrzeć co się będzie działo na różnych wysokościach. Na 48-24 h przed planowanym wypadem śledzę meteorogramy z meteo.pl np dla Karpacza lub kilku innych miejscowości w górach, te meteorogramy dobrze prognozują inwersje, zjawiska fenowe itp. ale haczyk polega na tym, że meto.pl dobrze prognozuje następstwa zjawisk, ale zdarza się często, że realny czas prognozowanych zjawisk jest przyśpieszony lub opóźniony względem prognozy. Dlatego w tym czasie oglądam zdjęcia satelitarne z Sat24 i konfrontuję wszystko z kamerami Humlnetu i CHMU rozmieszczonymi w Jesionikach, Karkonoszach i Beskidzie Śląsko-Morawskim. Jak poluje na Tatry to sprawdzam też kamery w Tatrach.
UsuńSuper prowadzisz ten blog. Pierwszy raz się tutaj zapuściłem i jestem pod wrażeniem tego co zobaczyłem.
OdpowiedzUsuńSam się zastanawiam nad publikowaniem swoich zdjęć na blogu, ale u ciebie widzę całą "otoczkę" do dalekich obserwacji. Nic tylko dać link na Twoja stronę i nie zaprzątać sobie głowy sprawami "kuchni". Wszystko wytłumaczone "kawa na ławę". Pozdrawiam
Dzięki. Masz w okolicach Gliwic dużo ciekawych miejsc do robienia zdjęć. Sam byłem ostatnio, tak trochę przejazdem zobaczyć okolice Toszka. Więc obserwacji tez pewnie masz sporo. Szkoda żeby to wszystko gniło na dyskach twardych i kartach pamięci. Warto by było mieć choćby zwykłą galerię. Każdy ma inny pomysł na bloga. Ja dodaję otoczkę, inni dają tylko zdjęcia, ale bez względu na formę to zawsze warto.
Usuń