Początek maja, jak to zwykle bywa, jest dość dobrym okresem do dalekich obserwacji. Zmieniające się z dużą dynamiką nad Europą Środkową masy powietrza i duży kontrast zalegających w górach mas śniegu sprzyjają nie tylko dalekim, ale również ładnym widokom, 9 maj 2021 r. był tego wzorowym przykładem. Jednak zdarza się tak czasem, że masa dobrego do dalekich obserwacji powietrza nie przemieszcza się tak szybko i można korzystać z dobrych warunków do obserwacji przez 2-3 dni, aczkolwiek, ten drugi i trzeci dzień bywają najczęściej gorsze od pierwszego. Dlatego po udanych obserwacjach w Wielkopolsce (Maruszewo, Leszno, Świętno) i na Ziemi Lubuskiej (Kargowa) przeniosłem się następnego dnia na Górny Śląsk, w międzyczasie na zachodzie kraju widzialność już ulegała pogorszeniu.
Lubszecka Góra to znakomity, niemal wybitny, punkt obserwacyjny znany od dawna, pisałem na ten temat przy okazji moich pierwszych dalekich obserwacji z tego miejsca, które wykonałem ze Zbyszkiem na początku stycznia 2021 roku (link do obserwacji). Oczywiście zimowa daleka obserwacja ma zupełnie inny klimat od wiosennej, dlatego warto odwiedzać czasem te same miejsca w różnych porach roku.
Poniższe zdjecia wykonano 10.05.2021 r., ze szczytu Lubszeckiej Góry, interaktywną symulację widoku można obejrzeć tutaj.
- Symulacja www.udeuschle.de
- Symulacja www.heywhatsthat.com
- Mapy programu Google Eartch i Google Maps
- Mapy www.openstreetmap.org
- Mapy www.geoportal.gov.pl
- 500 mm 2021/03/ Lubsza koło Woźnik
- Wikipedia
Huta Katowice (pol.)
- Wikipedia Koksownia Przyjaźń (pol.)
- Wikipedia Lista najwyższych budynków w Katowicach (pol.)
- Urbanity.pl Wieżowce w Katowicach
- Dalekieobserwacje.eu Tatry i Beskidy z Lubszy
- Aeronautical obstacles of Poland (Mapa Przeszkód Lotniczych na terenie Polski)
- Emitel Mapy zasięgu nadajników
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentuj bez logowania jako ANONIMOWY