Srebrna Kopa (785 m n.p.m.) w Górach Opawskich to drugi co do wysokości szczyt znajdujący się w województwie opolskim. Można powiedzieć, że to niższa towarzyszka Biskupiej Kopy (980 m n.p.m.). Jednak porównując obiektywnie wysokość Srebrnej Kopy do innych sudeckich szczytów można dojść do wniosku, że nie jest aż tak niska. Dla porównania najwyższy czyt Gór Bardzkich - Szeroka Góra (765 m n.p.m.) jest nieco niższa, wyraźnie niższe są również najwyższe szczyty Gór Kaczawskich. Porównywalnie wysokie są również liczne szczyty Gór Suchych, Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich, choć najwyższe szczyty tych pasm wyraźnie przewyższają wysokość Srebrnej Kopy.
Jak dotąd Srebra Kopa była całkowicie zalesionym szczytem. Jenak na skutek nieprawidłowej gospodarki leśnej w ubiegłych dziesięcioleciach sztucznie nasadzony drzewostan świerkowy zaczął obumierać, co zmusiło w ostatnich latach leśników po polskiej oraz czeskiej stronie do masowej wycinki obumierających drzew (więcej na ten temat tutaj). Na chwilę obecną niemal cała Srebrna Kopa przypomina bieszczadzką połoninę (tutaj zdjęcie). Podobnie, wschodnie, północne i południowe stoki Biskupiej Kopy również zostały doszczętnie wylesione. Pomimo oczywistych aktualnych szkód dla środowiska naturalnego takie całkowite wylesienie ma pewne zalety. Szczególnie jeśli chodzi o widoki. Obecnie nie ma szczególnego znaczenia gdzie dokładnie jesteśmy, niemal wszędzie z Biskupiej i Srebrnej Kopy rozpościera się szeroka panorama na otaczający teren. Drugim plusem jest chwilowa zmiana zbiorowisk roślinnych z lasu na zarośla trawiaste. Jak wspomniałem są one bardzo malownicze jesienią i zimą, ponieważ przypominają połoniny. Oczywiście znikną za przynajmniej kilkanaście lat na rzecz naturalnego drzewostanu rosnącego niegdyś w tym miejscu, i jest to kolejny plus. Naturalny drzewostan z dużym udziałem Buka, Jodły i Jawora, jest świetnie przystosowany do warunków panujących w Górach Opawskich.
- Symulacja www.udeuschle.de
- Symulacja www.udeuschle.de
- Symulacja www.heywhatsthat.com
- Mapy programu Google Eartch i Google Maps
- Mapy www.openstreetmap.org
- Mapy www.geoportal.gov.pl
- 500 mm 2019/04/Biskupia Kopa
- 500 mm 2019/09/Biskupia Kopa
- 500 mm 2017/12/Biskupia Kopa
- Wikipedia Srebrna Kopa (pol.)
- Wikipedia Góry Bardzkie (pol.)
- Wikipedia Sudety (pol.)
- Góryopawskie.eu O Gorach Opawskich
- Góryopawskie.eu Dalekie Obserwacje
- Roweromaniakk.blogspot.com /2015/04/Beskidy Mała Fatra oraz Tatry Zachodnie
Wiało? Na panoramie Sudetów złapało się trochę chmur soczewkowatych.
OdpowiedzUsuńAni trochę, ubrałem się jak na Syberię, jak wychodziłem z domu to z -8 stopni było, ale już w Głuchołazach było cieplej, a na Srebrnej Kopie niemal bezwietrznie i możne z -2 stopnie. Srebrna i Biskupia są osłonięte od południa, a z południa powietrze się przemieszczało. Często nas Jesionikami wytwarza się wał fenowy a niższe Góry Opawskie są bezchmurne.
UsuńŚwietna robota. Ciekawe widoki na sudecką jak i beskidzką stronę. Jest na co popatrzeć. No i ładna inwersja się trafiła. :)
OdpowiedzUsuńZdecydowanie jedna z ładniejszych inwersji przy których byłem w górach. Zaskakująco nisko były chmury w Bramie Morawskiej, a ciśnienie wynosiło zaledwie 1004 hPa!, zwykle dopiero od powyżej 1015 hPa można liczyć na dobre warunki wyżej.
UsuńMistrzostwo i precyzja komentarzy i opisów. Widać lata praktyki i doświadczeń.
OdpowiedzUsuń